Etusivu›Foorumit›Säännöt›Re: Sisällä vai ulkona?›Re: Sisällä vai ulkona?
KL kirjoitti: (11.12.2015 15:30:23)
duffeli kirjoitti: (11.12.2015 11:08:02)
Ongelma on kuitenkin siinä, että oma tulkintasi säännöistä ajaa sinut tuohon ristiriita tilanteeseen.
….Jos tarkastellaan tilannetta siten, että pallo on ulkona vasta silloin kun se ei kosketa kenttää (eli on kokonaan ulkona, beyond the boundaries),
Sen verran sotken pakkaa, että myös tuo on sinun ihka oma tulkintasi, mutta toisaalta tuohon koko dilemma kulminoituu. Onko pallo ulkona, jos se koskettaa muttei leikkaa kentän ulkorajaa?
Tähän kysymykseen toiset vastaavat ei ja jotkut toiset kyllä, ja siitä se tulkintojen ristiriita syntyy.
Aivan. Oma tulkintani perustuu siihen, että missään kohdassa sääntöjä ei sanota, että pelialuetta koskettava pallo on pelialueella. Ja siihen, että ulkorajaa osoittavat paalut ja viivat ovat määritelmän mukaan kokonaan ulkona,siis beyond the border, vaikka ne sivuavat rajaa. Beyond the border täytyy tarkoittaa välittömästi rajasta alkavaa aluetta ilman mitään hajurakoa. Muutenhan paalujen lentänpuoleinen osa olisi hajuraossa ja siten kentällä.

