Etusivu›Foorumit›Säännöt›Minne asti 9 kolon kierroksilla voi pudottaa händäriä ?›Re: Puolikas kierros ja kortti jätetään. Kuinka usein näin tapahtuu?
Ballmarker kirjoitti: (3.9.2010 23:01:49)
Mahdollisuushan tuollaiseen on säännöissä olemassa, mutta enpä ole itse tuota mahdollisuutta koskaan käyttänyt eikä tietääkseni kukaan lähipiirissänikään. Pojalleni sitä kerran ehdotin, mutta hän kieltäytyi jyrkästi sillä perusteella, että golfkierros on 18 reikää ja niillä mennään. Olen samaa mieltä.
Oheisesta linkistä löytyy mielenkiintoinen tarina miten skottilaiset päätyivät tuohon 18 reikään. Sääntöpalstan lukija löytää myös miksi lyönnin määritelmän sanamuotoon päädyttiin, ja muita mukavia. Malta tovi tuosta alusta niin video siirtyy golf-aiheeseen….