Etusivu›Foorumit›Yleistä›PRON OIKEUS OPETTAA›Re: PRON OIKEUS OPETTAA
TS:llä vielä tästä porttikieltoasiasta. Kuvitteletko vakavissasi, että pääset tästä asiasta sillä, että esität ’porttikiellon’ ratkaisuksi? Eli kaikille neuvojille porttikielto?
Laki ei tunne porttikieltoa. Tavallinen liikkeenharjoittaja ei voi asettaa laillista porttikieltoa. Lähin tätä muistuttava oikeustoimi on lähestymiskielto, jonka saamiseksi pitää olla raskasta näyttöä väkivallasta tai sen uhasta tms. Rauhallinen kaverin tai vaimon neuvonta ei varmasti täytä lähestymiskiellon määräämisen tunnusmerkkejä.
Suomeksi, julkisen rangen omistajalla ei ole mtään keinoa estää neuvojaa tulemasta paikalle kaverinsa kanssa.
Ainoa tapa ratkasta tämä asia on sulkea range täysin ulkopuolisilta ja ruveta tarkasti kontrolloimaan pääsyä.
Täytyy myöntää, että olin jotenkin itsekin siinä uskossa että porttikielto olisi jotenkin laillinen mahdollisuus, mutta nii ei todellakaan ole. Se on jäänyt elämään käytäntöön ravintolamaailmassa, mutta mitään tekemistä lain kanssa sillä ei ole.