Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Pilates ja muut neithömpät›Re: Pilates ja muut neithömpät
Kertokaa skeptikolle, että millä tavalla pilateksen tms. hengitysharjoitukset voisivat olla tehokkaampia kuin esim. murtomaahiihdossa suoritettu voimakas hengittely?
Monipuolinen liikunta.. kuntosali, hiihto, juoksu, pyöräily, golf … vahvistaa myös syviä vartalon lihaksia ja kokonaisvaltaista kehonhallintaa.
Ymmärrän pilatekset ja joogat rentoutumismuotona ja venyttelynä, mutta en kuntoiluna. Jos ne haluaa tulkita kuntoiluksi, niin onko vain tarve päästä ’helpommalla’ kuin hikiliikunnassa?
Tottakait.. jos tukiranka oireilee ja siihen saa apua vaikkapa joogasta, niin hyvä lajivalinta, mutta ei tuo voine korvata oireettoman ihmisen monipuolista kuntoliikuntaa. Väitän että kuormitus on liian kevyttä hyväkuntoiselle ja paljon liikkumaan tottuneelle?

