Re: Pelissä oleva pallo / varapallo - Golfpiste.com

16.–23.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][16]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitSäännötPelissä oleva pallo / varapalloRe: Pelissä oleva pallo / varapallo

#287052 Ilmoita asiaton viesti

4par kirjoitti: (9.6.2010 14:21:30)

Duffman kirjoitti: (9.6.2010 13:54:43)
Mihin sääntöön muut perustivat tulkintansa, että alkuperäistä palloa ei saa pelata? A on ilmoittanut pelaavansa varapallon. Varapallo muuttuu pelipalloksi, kun sitä pelataan ensimmäisen pallon oletettua paikkaa lähempänä reikää tai kun ensimmäisen pallon etsimiseen on käytetty viisi minuuttia. Tässä tapauksessa kumpikaan ehdoista ei täyttynyt, joten ensimmäisellä pallolla olisi pitänyt jatkaa.

Ilmeisesti tässä unohtui, että A ei itse ollut etsinyt palloa. Muut kyllä suorittivat etsintää tuon viisi minuuttia. Eli A siis puhuttiin aiheuttamaan itsellensä virheellinen merkintä ja diskaus (jos asiaa olisi puitu kisa jälkeen). Vai?

Kuten Jamasa jo vastasikin, säännössä 27-1 sanotaan:
’c. Ball Not Found Within Five Minutes
If a ball is lost as a result of not being found or identified as his by the player within five minutes after the player’s side or his or their caddies have begun to search for it, the player must play a ball, under penalty of one stroke, as nearly as possible at the spot from which the original ball was last played (see Rule 20-5).’

Jos on pelattu joukkuepeliä, ratkaisunne oli. Mikäli olette pelanneet reikäpeliä yksittäisinä pelaajina, olisi pelaajan A tulkinta ollut oikea.