Etusivu›Foorumit›Yleistä›Osakkaana vai vuokralleantajana – esimerkkinä Lohja›Re: Osakkaana vai vuokralleantajana – esimerkkinä Lohja
Jylan kirjoitti: (4.3.2010 16:32:52)
Nähdäkseni myös pelioikeuden vuokraaminen ulkopuoliselle on vain eräs osakkeenomistajalle annettu mahdollisuus. Samanlainen valinta kuin peliliputkin.
Osakkeiden vuokraamisesta voitaisiin päättää yhtiöjärjestyksessä.
Osakkeen omistusoikeuden käyttöä eli joissakin tapauksissa vuokraamista voitaisiin ehkä rajoittaa – yhtiöjärjestystä tai ’golfyhtiölakia’ tehtäessä.
Osakkeiden edelleen luovuttamista yhtiön ulkopuolisille on myös usein rajoitettu Oy:n yhtiöjärjestykseen sisältyvillä erilaisilla lunastusehdoilla. Yksipuolisesti yhtiö ei kuitenkaan edes lunastusehtoa voi jälkikäteen osakkeisiin lisätä ilman KAIKKIEN OSAKKAIDEN suostumusta.
Minusta tämä on kuitenkin olemassaolevien OSAKEyhtiöiden osalta sikäli turhaa spekulointia, että yksikin osakas saa halutessaan uudet luovutusrajoitukset nurin.
En vieläkään mielestäni ole lukenut kannanottoa osakas A:n tilanteeseen, kun tämä on joskus hölmöyksissään ostanut perheensä pelikäyttöön toisenkin osakkeen – tai joutuu itse pitämään välivuoden golfista.