Re: Omat rajat ja VISIO - Golfpiste.com

11.11.–18.11. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[6][4]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitYleistäOmat rajat ja VISIORe: Omat rajat ja VISIO

#395858 Ilmoita asiaton viesti

’Useimmat pelaajat ja opettajat keskittyvät golfissa ainoastaan tekniseen puoleen. On helppo huiputtaa itseään uskomaan, että vika on tekniikassa, vaikka vika olisikin muualla.

Jos pelaaja tuntee pelkoa tai epävarmuutta asuttuessaan pallolle, lihaksissa voi olla ylimääräistä jänniteettä ja se voi tehdä svingistä tavallista nopeamman tai jättää kääntymisen vajaaksi. Mitä pitäisi harjoitella? Jos mene rangelle treenaamaan tempoa tai kääntymistä, korjaat seurausta etkä syytä.

Jos huono svingi johtuu paineen alla syntyneestä jännityksestä, ei niistä tuhansista harjoituslyönneistä ole apua. Huonot svingit johtavat huonoihin lyönteihin, mutta usein juuri huonot ajatukset johtavat huonoihin svingeihin.’

Tässä siis pikku lainaus SIITÄ kirjasta.