Re: Nyt riittää projektit - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Yleistä›Nyt riittää projektit›Re: Nyt riittää projektit

#497488 Ilmoita asiaton viesti

Kysymys ei koskenut minua, mutta pakko vastata.

Pelaan tasoituksella 4,5 ja minulla on ns. räätälöidyt mailat.

Niissä on itse valitsemani varsi kolmosesta ysiin, wedgeissä on erilaiset varret ja puu-3:ssa taas erilainen kuin driverissä, jossa myös on aivan muunlainen tikku kuin valmistaja siihen laittaisi.

JA olen joka sekunti ollut tyytyväinen.

Lisäksi mailojen lie-kulmaa on muutettu asteen verran flatimmaksi. Niitä ei ole tiukennettu, eli rauta-3 on tehtaan speksien mukainen ja loput siitä sitten normaalin neljän asteen välein taitettu.

Ainoa loftiltaan ruuvattu on 53-asteinen wedgeni, josta teetin 54-asteisen.

Kädensijat ovat kämmenieni kohtuullisen suuruuden ja sormieni kohtuullisen lyhyyden takia hieman erilaiset; niissä on tavallinen 59-kokoinen kummimpala, mutta sisällä on kölinä yksi teippi ja sitten on kaksi kierrosta teippiä varren ympärillä ja lopuksi tietenkin grippi.

Näin sain pidettyä huolen siitä, ettei maila uppoa liian syvälle vasemman peukalon alapuolelle. Samalla sain pidettyä huolen, että oikean käden gripitys onnistuu paremmin, kun käsi ei mene liian syvälle mailaan tai jää vajaaksi.

Kokeilin toisenlaisiakin varsia raudoissani; mm. pykälän jäykempiä ja muuten erilaisia, mutta kun en samalla svingillä saanut keskiarvoa lähellekään nykyisiä lukemia, niin kyllä se varrestakin on kiinni.

Suurin ero on driverissä (Titleist 975D), jossa oli alunperin Titun oma varsi, sitten siihen tuli E-1:n ja nyt siinä on crafalloyn punanen salama ja mailan pohjaan on laitettu neljä!!! grammaa lyijyteippiä.

Lyönnin maksimipituus Titun omaan varteen verrattuna lyheni hieman, mutta piteni taas E-1:een verrattuna. Sen sijaan se oleellinen eli osuminen haluamiini paikkoihin (yleensä väylälle) parani melkoisesti.

Olen tavallinen klubi-tuuppari, joka unelmoi hyvästä kierroksesta, mutta jo tällä tasoituksella räätälöidyt mailat vaikuttivat selvästi peliini.

Jolleivat ne vaikuttaisi, niin miksi naiset, juniorit ja seniorit ja klubu-tuupparit sekä kilpapelurit eivät pelaa samanlaisilla mailoilla?

Se on sitä henkistä juttua ja sitä saa siitä, että luottaa itseensä ja välineisiinsä.