Etusivu›Foorumit›Yleistä›Nordcenter pelastaa ravintolan osakkaiden rahalla›Re: Nordcenter pelastaa ravintolan osakkaiden rahalla – piispanen
vieraspelaaja kirjoitti: (7.3.2009 18:14:05)
6-8a/2.5 Discontinuing Play for Refreshment
The Committee may not permit players to discontinue play for refreshment for an extended period during a stipulated round. Such a condition would modify Rule 6-8a.The Committee may, however, in the conditions of a competition, permit players to discontinue play for a short period of time (e.g., up to five minutes), if it considers there to be good reason (e.g., a danger of dehydration or heat exhaustion in hot climates or a need to warm up in cold climates).
However, since the Rules make specific provision for players to play without undue delay (Rule 6-7) and continuously (Rule 6-8a), such a condition is not recommended.
Deccarin perusteella toimikunta ei siis olisi oikeutettu ’sallimaan’ pelin keskeyttämistä 9 reiän jälkeen ilman hyvää syytä.
Pakollisessa tauossa on kuitenkin kyse peliaikaa koskevasta määräyksestä, joita pelaajat ovat velvollisia noudattamaan, eikä heidän tarvitse tarkistaa niiden sääntöjen- tai tarkoituksenmukaisuutta. Missään tapauksessa ei sama toimikunta voi ensin velvoittaa pelaajaa pitämään taukoa ja sitten hylätä taoituskierrosta sillä perusteella, että tauko on pidetty. Jos taas taukoa on vaatinut vieraskenttä ja korttia käsittelee oma seura, ei pelaajaa silloinkaan oikein voi asettaa vastuuseen menettelystä, joka on oman vaikutusvallan ulkopuolella. Tietääkseni Meri-Teijossa pelattuja kortteja ei ole hylätty, kentän maankuuluista ’vesiestemetsistä’ huolimatta.
Mitenkä tilanne muuttuu,jos kentällä suositellaan esim 15 minuutin taukoa ja mitenkä toimitaan ja miten tulkinta muuttuu,jos pelaajat pitävät omalla päätöksellään tauon joko tasoituskierroksella tai esim. klubikilpailuissa,vaikkapa viikkokilpailussa.
Tulisiko tällöin pelaaja hylätä.
Minä tulkitsen sääntöjä ainakin niin,että mikäli kilpailija pitää omia aikojaan pitää esim. 10 min .tauon,niin tauon pitäjä hylätään.
Mielenkiintoiseksi asia muodostuu,jos tauon pitäjät kilpailuissa esim. sanovat takaatulijoille,että menkkää ohitse.
Tällöinhän diskaustilanne on mielenkiintoinen.
Molemmat ryhmät hylätään tällöin ,koska on sovittu ,ettei sääntöjä noudateta.
Ohitustilanteesta kilpailuissa ei käsittääkseni voi pelaajat päättää,vaan ohitusluvan voi antaa vain tuomari.
Kaikenkaikkiaan minä en oikein ymmärrä yleensäkään näitä kenttien määräyksiätai suosituksia näistä tauoista.
Mielestäni nämätauotei kuulu golfiin.
Eri asia on vessassakäynnit,kahvien riipaiseminen tai juomatilanteen täydentäminen ym.sellaiset syyt,muytta esim. pöytään istuminen taukokaljoineen ei kuulu tähän,puhumattakaan syöminen.