Re: Nordcenter pelastaa ravintolan osakkaiden rahalla - Golfpiste.com

13.5.–20.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][7]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitYleistäNordcenter pelastaa ravintolan osakkaiden rahallaRe: Nordcenter pelastaa ravintolan osakkaiden rahalla

#397356 Ilmoita asiaton viesti

vieraspelaaja kirjoitti: (7.3.2009 15:33:02)

Chip Greenside kirjoitti: (7.3.2009 14:18:48)

vieraspelaaja kirjoitti: (7.3.2009 11:12:41)

Chip Greenside kirjoitti: (7.3.2009 9:50:52)
Onnekseni olen sellaisen kentän pelaaja, jossa on toimiva ja erittäin hyvä ravintola. Ymmärtääkseni yrittäjäkin on pärjännyt hyvin. Olen arvioinut maksavani tuolle yrittäjälle vuositasolla 700-1000 euroa, enkä kadu sentinkään menetystä tuosta summasta. Menestyksen salaisuutena pidän oikeata(edullista) hinnoittelua ja siitä huolimatta aivan erinomaista ruo’an ja palvelun tasoa. Uskon juuri hinnoittelun olevan se ’taitolaji’ tässä konseptissa. Edulliset hinnat mahdollistavat sen, että kaikki käyttävät ravintolan palveluja. Arvelen kuitenkin, että varsin pienellä korotuksella (20-30%) koko homma voitaisiin pilatakin. Mikäli toiminta kuitenkin tulevinakin vuosina jatkuu suunnilleen samantasoisena, niin tulen vastaisuudessakin pitämään rahoitusosuuteni samansuuruisena ja vielä ihan vapaaehtoisesti.

Paljonko kentällä pelataan vuodessa kierroksia? Onko paljon yritystilaisuuksia, joissa tarjoilut on pakko ostaa klubiravintolasta? Nämä ratkaisevat pitkälti liikevaihdon määrän, mutta voiko yrittäjä todellisuudessa vaikuttaa näihin kumpaankaan omilla toimenpiteillään tai hinnoittelulla? Kukaan ei aja autolla kovin kauas halvan kahvin ja makkaran perässä. Mikä on ’erinomainen ruoan ja palvelun taso’? Omistaako yrittäjä keittiön ja ravintolan kaluston astiat ja huonekalut, ja jos ei, periikö klubi niistä todellisia kuluja vastaavan vuokran? Tukeeko klubi jotenkin hiljaisten aikojen aukioloa, onko aamun ja illan aukiolo jotenkin ’ostettu’? Oletko varma, että ’edullista hintatasoa’ ei ole ostettu jollain tällaisella keinolla?

Onko yrittäjä todella pärjännyt hyvin? Oletko nähnyt klubin ja ravintolan välisen sopimuksen tai yrittäjän tilinpäätökset? Onko kesä varmasti yrittäjän todellinen sesonki, vai vain tapa pitää työntekijät rivissä yli kesän? Vaikka samat naamat tarjoilivat parina viime kesänä, oletko varma, että he olivat koko ajan saman yrityksen palveluksessa?

Kierroksia pelataan paljon. Yritystilaisuuksia viikottain. Ne eivät kuitenkaan ratkaise tässä tapauksessa kuitenkaan pääasiallisesti liikevaihdon määrää, vaan ravintolassa ruokailee päivittäin vähintään sata asiakasta ja hyvin monella pelaajalla on tapana jäädä kierroksen jälkeen joksikin aikaa klubille. Lisäksi kierroksen puolivälissä on pakollinen tauko, jolla tavalla kentät pitäisi yleensäkin suunnitella (molemmat ysit päättyvät klubin viereen). Kaikki pelaajat tapaavat puolivälissä haukata tai siemaista jotakin. Ruoka-annokset ovat kaikki yksilöllisesti kokin valmistamia eikä mitään seisovapöytä/työmaaruokalameininkiä jne ole. En ole koskaan joutunut pettymään ruo’an mausta, määrästä tai mistään muustakaan ateriaan kuuluvasta. Klubilla käydään syömässä myös silloin kun ei olla pelaamassa. Keittiön ja ravintolan kalusteet on yhtiön omaisuutta.

Kuten tuolla jossakin aikaisemmin sanoin homma perustuu yrittäjän kovaan henkilökohtaiseen työpanokseen ja muutenkin laadukkaaseen henkilökuntaan. En tunne tarkkaan sopimusta, mutta ymmärrän jonkinlaisen kohtuullisen vuokran olevan osapuolten yhteinen etu.

vaikuttaisi siltä, että ravintola toimii kentällä, joka on
1. Niin Lähellä jotain suurempaa keskusta, että
siellä ehtii käydä ’muutenkin’. Pelaajakunta on myös aika valikoitunut, kun a ja carte annoksia ei kannata tarjota vain paria päivässä.
2. Luultavasti kenttä on ainakin 36 reikäinen, koska 18 reiän kentälle mahtuu vapailla lähdöillä noin 200 pelaajaa päivässä, joista joka toisen pitäisi syödä, että 100 annosta päivässä menisi. Sadepäivänä tällaisista pelaajamääristä on turha uneksia.
3. Pakollinen tauko 9 reiän jälkeen on tietysti myös yksi pakkoruokinnan muoto, se unohtui listastani.
Ravintolan menestyksen ratkaisee sijainti, joka määrää potentiaalisten asiakkaiden määrän. Mite mahtaisi ravintolan käydä, jos jos toinen kenttä suljettaisiin ja kenttä sekä ravintola siirtyisi vaikka 10 km kauemmas keskuksesta?

Huonosti.