Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Minni merihädässä›Re: Minni merihädässä
ts kirjoitti: (5.12.2012 18:22:16)
Tääkään ei toki suoraan… tai oikeestaan mitenkään liity asiaan, mutta on loistava esimerkki viestinnän vaikeudesta, tai sitten asioiden hahmottamisesta ja 2D-harhasta.Kolleega tuossa kertoo, miten hyvillä pelaajilla lapa taakseviennissä pysyy pitkään lyöntilinjan (?? kohdelinjan??) ulkopuolella. Rinnalle voidaan sitten ottaa aitoa mittausta muutamasta ammattilaispelurista ja katsoa miten asia todellisuudessa on
Musta vaakaviiva kuvaa kohdelinjaa ja sen yläpuolella kulkevat graafin viivat kertovat lavan olevan linjan sisäpuolella. Yhteenkään pelaajaan en vielä ole törmännyt, jolla lapa kulkisi pitkään ulkopuolella tuon viivan. Joitan heikompitasoisia kyllä, joilla se käy siellä hetken, mutta parempia en ainoatakaan.
Kyllä viestintä on tosiaankin vaikeaa! Mikä on sisäpuoli ja mikä on ulkopuoli? Minusta nuo graafit osoittavat sen, että lapa lähtee taakseviennissä lyöntilinjan ulkopuolelle.


