Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2›Re: Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2
Parti kirjoitti: (8.7.2013 18:31:27)
data kirjoitti: (8.7.2013 16:45:29)
Näytön ohuuden vuoksi jätetään Parti pois laskuista,Mutta postasit kuitenkin vastauksen:
Oletetaan, että swingistä olisi tehty matemaattinen malli A. Sen avulla pyritään selvittämään swingin aikana ilmeneviä voimavaikutuksia erilaisissa tapauksissa. Kuinka tarkkoja mielestänne mallin tulosten tulisi olla suhteessa oikeaan swingiin, jotta näkisitte mallin käyttökelpoiseksi. Käyttökelpoisuutta verrataan tilanteeseen, jossa voimista ei ole mitään ietoa tai ne on arvattu. Teillä ei olisi mitään tietoa millainen malli A on eli ennakkoasenne eliminoitaisiin. Tietäisitte vain tulosten tarkkuudena) 5 %
b) 1%
c) 0.000000000001%Sinulle ei selkeästikään auennut puhtaasti kuluttajanäkökulmasta tehty kommentti. Jotta kuluttaja alkaisi funtsimaan laskentaharjoitusten virheprosentteja, hänen pitäisi ensin ostaa harjoituksen mielekkyys omalta kannaltaan.
Jos alat ajattelemaan kuluttajaa vastaväittäjänä ja vaadit häneltä ”näyttöjä” mielipiteensä oikeuttamiseksi niin sinun pitäisi hankkia markkinoinnin ammatti-ihmisiä itsesi ja potentiaalisen asiakkaan väliin. Mulla ei ole mitään omaa konseptia myytävänä, arvioin vain kaikkia meille tyrkytettyjä.
Laskuharjoituksen virheprosentista keskustelu kannattaisi tehdä jossain sellaisella foorumilla jossa laskentaharjoitusten tarkkuus on ”se juttu”. Golfarille merkkaa vain se kuinka hän osuu palloon ja kuinka monta lyöntiä on kortissa kun kierros on ohi.
Kysymystä voisi tarkentaa lisäoletuksella, että swingin voimista oltaisiin kiinnostuneita syystä tai toisesta. Eli kyse on siitä, että onko malli toimiva siinä tarkoituksessa, johon se on tehty, eli voimien selvittämisessä ja mikä tarkkuus on riittävä verrattuna arvaukseen. Kysymys siitä kuka tuota tietoa tarvitsee on toki täysin eri.

