Re: Michelle Wie ammattilaiseksi – Yykaakoo - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Michelle Wie ammattilaiseksi›Re: Michelle Wie ammattilaiseksi – Yykaakoo

#253193 Ilmoita asiaton viesti

’Itse aiheeseen sen verran, että uskon Wien perheen tietävän mitä tekevät. Esimerkiks TW:n perheen suhteen en olisi niinkään varma.’

Mihinkäs se tuo usko perustuu? Ja mitä Tiikerin perheen olisi pitänyt tehdä toisin? Olisiko sillä tavalla tullut jo 20 majoria?

En ymmärrä mikä ihmeen kiire oli siirtyä ammattilaiseksi. Paitsi ehkä pelko siitä, että suuret lupaukset eivät myöhemmin toteutuisikaan. Pari vuotta lisää kehittymistä, muutama isompi voitto jne – ei markkina-arvo ainakaan laskenut olisi. Minä suhtaudun vielä hyvin epäillen ilmiöön Michele Wie. Äärimmäisen lahjakas hän on, mutta en ole nähnyt merkkejä suurille voittajille välttämättömästä erinomaisesta paineensietokyvystä. Päin vastoin. PGA-kisat ovat alkaneet hyvin, mutta cutin lähestyessä putit eivät enää uponneetkaan. LPGAn US Openissa johtoasemasta kolmen kierroksen jälkeen tulos 82 jne. Tässä suhteessa Tiikeri on aivan eri sarjassa. Mitenkähän hennot hartiat kestävää niillä istuvaa apinaa, kun koville mainostuloille pitäisi syntyä katetta? Aika näyttää.