Re: Merivedellä kasteleminen, Keeper !=?=!)’?! - Golfpiste.com

17.6.–24.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[13][16]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitYleistäonko tapiola golfilla paha ongelma?Re: Merivedellä kasteleminen, Keeper !=?=!)’?!

#444897 Ilmoita asiaton viesti

KL kirjoitti: (28.2.2011 21:15:12)

MaraK kirjoitti: (28.2.2011 21:06:16)
Eikös tuossa ole meri suhtkoht lähellä,ei muuta kun putket sinne ja pumppaamo perään.
Samalla siitä putkesta vois lypsää jollekkin muullekin puistolle tai viheralueelle merivettä,säästyis noi pohjavedet parenpaan käyttöön.Kaikki vesiesteet vois ainakin näin rakennella.Porin yyterin kentille tuli merenrannasta kaksi paksua putkea ja vois kuvitella että ei niitä sinne huvin vuoksi oltu laitettu.
(en tosin tarkistanut mihin pumppaamo vettä puski,toivottavasti kentän lampiin ja ojiin)
Saattaahan se tietty olla Espoossa vaikeaa,lupaviidakko pitää siitä huolen.

Onko merivesi hyvää nurmikonkasteluvettä? Suomenlahden veden suolapitoisuus on kyllä varsin alhainen, mutta liika suola ei taida olla hyväksi tavalliselle ruoholle. Keeper, huhuu!!!

Merivesi ei sellaisenaan kelpaa kasteluun, vaan se sisältää mm. booria, natriumia ja klooria. Joillakin kentillä sitä on sekoitettu kasteluveteen, mutta kovin paljoa sitä ei voi käyttää ennenkuin kasvualustan johtokyky alkaa nousta liiaksi.

Kentät, joilla on koivuja sadetinten läheisyydessä, käyttävät niitä mittarina. Kun koivun lehdet kellastuvat, on aika lopettaa kastelu suolaisella vedellä.