Re: Matalampaa kaarta – ranteet ja release - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Matalampaa kaarta – ranteet ja release›Re: Matalampaa kaarta – ranteet ja release

#235252 Ilmoita asiaton viesti

Pulli-Paavo kirjoitti: (24.9.2007 22:40:10)
Onkohan nyt unohtunut jotain. Golfissa merkitsee vain score. Hyvään scoreen päästään monella tapaa. Tason säilyttämistä helpottaa homman toistettavuus. Itseäni ei ainakaan pätkääkään kiinnosta onko mielikuvani oikea tai väärä, vaan miten lähelle aikomaani kohdetta pallo päätyy. Itse olen toivoton pähkäilijä, seuraava tavoitteeni on ryhtyä uskomaan mitä minun olisi tehtävä päästäkseni toistuvasti lähemmäs kohdetta, ei miksi niin tehdään tai onko milekuvani vääriä vai oikeita.

Ei ole unohtunut. Puhumme harjoittelusta, opettamisesta ja oppimisesta, emme pelaamisesta ja siihen liittyvistä tavoitteista. Sitä paitsi score ei merkitse minulle ainakaan läheskään samaa kuin hyvä suoritus. Tosin hyvä score usein seuraa hyviä suorituksia; itsetarkoitus se ei kuitenkaan ole (ja jos olisi, tuskin tuhlaisin aikaani alla olevaan keskusteluun…).