Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Matalampaa kaarta – ranteet ja release›Re: Matalampaa kaarta – ranteet ja release
Jamasa Lupe kirjoitti: (30.9.2007 16:27:57)
No kerpele, multahan oli jäänyt yksi sana pois tuosta lauseestani. Nimittäin downswing alussa (ei siis svingin alussa kun lapa lähtee erkanemaan pallosta), siinä ihan downswingin alussa. Eli tipahtaa alaspäin ensin. Vai onko se näköharhaa silmissäni?
Juu, sanoit, että dsw:n alussa, mutta kun se lapa voi liikkua niin monella tavalla. Ajattelin, että näit jotain kiertoa tms. Mielestäni tuo tipahdus on seurausta siitä, ettei hartiakiertoa ja erityisesti käsien ja sen myötä mailan liikettä pysäytetä kuin seinään (osa sitä dynaamisuutta, jota flickin selostaja selittää täysin höplällä tavalla), ja kun Tiger tekee kuuluisan squat-liikkeensä lantiokierron alkuvaiheessa, seuraa siitä tuollaiselta näyttävä droppi. Ei siis mielestäni mitään sinänsä poikkeavaa (jota luulin sinun nähneen videossa) ja tarkoituksellista.
Tässä tuo lavan liike näkyy aikas hyvin (about 1:01:stä eteenpäin): Tigerin lapa

