Re: Mailan pään nopeus ja lyönnin pituus? - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Mailan pään nopeus ja lyönnin pituus?›Re: Mailan pään nopeus ja lyönnin pituus?

#209207 Ilmoita asiaton viesti

Ihan kaikkea en nyt lukenut, mutta jotain taisi jäädä puuttumaan. Jos nyt puhutaan ensin draiverista jolla lyödään tiin päältä. Olennaisia asioita lienee ensin mailanpään nopeus, se mistä suunnasta tullaan palloon (AoA) ja mikä on osumakohta lavassa, nuo kolme asiaa ovat usein jotakuinkin merkittäviä tekijöitä. Lisäksi tulee vielä se millainen tuki pelaajalla on pallon takana, millaisen massan kehosta sinne saa aikaiseksi ja millainen on swingin rytmi, jotta se mailanpää on edelleen kiihtyvässä liikkeessä juuri ennen osumaa, että se varsi olisi taipuneena mielellään taaksepäin osumassa, jolloin varren tuki kehossa ja osumassa oli maksimaalinen. Jotta AoA:n saisi mahdollisimman negatiiviseksi, siis palloon mahdollisimman vähän kierrettä on tiin korkeudella merkitystä. Eihän draiverilla vai saada riittävää negatiivista AoA:ta jos tii on matala, se duffaa ja vaatii swingiltä tiettyjä tarkkoja piirteitä.

Kun ollaan väylällä ilman tiitä pitää olla swingissä ja sen toteutustavassa jo muutosta ja siihen palloon tullaankin jo eri tavalla, ei sillä mitä on opittu yhdestä swingistä vaan sen variaatioilla. Pitää osata pelata palloa. Tuosta en sitten puhu enää mitään jääköön pohdittavaksi miten se tehdään. Pätevä pro sen voi opettaa, sellaisia vaan ei tarjolla ole ihan hirveää määrää tai jotka sitä ovat tutkineet. Pelaaja joka sen oppii ymmärtämään, oppii tekemään, oppii huomaamaan ja ymmärtää sen vaikutukset pelaa jatkossa ihan jossain muualla kuin kotimaan kisoissa.

Se pelaaja joka yrittää lyödä kaikilla mailoilla mahdollisimman pitkälle tai samalla swingillä eikä ymmärrä miten pallo käyttäytyy erilaisissa swingin toteutustavoissa voi jättää hyvin haaveet menestyvästä ammattilaisurasta, amatööri kisoissa niillä vielä pärjää, kun muutkaan eivät ole sitä oppineet. Eikä vielä sekään loppupeleissä auta, pitää olla kunnioitusta tätä peliä kohtaa ja eritysisesti nöyryyttä niihin huonoihin toteutustapoihin joita aina kuitenkin tulee. Se kelle niitä tulee vähemmän tienaa mukavasti.

Oppiiko vai ei on jo sitten ihan oman luontaisen lahjakkuuden kulmakiviä, jossa todellakaan ei golfin vaikeimman lyönnin eli puttaamisen oppiminen haittaa yhtään. Tätähän sä kysyit;)