Re: maalinteko paikoille - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista
#234779 Ilmoita asiaton viesti

Herbus kirjoitti: (19.10.2007 22:03:51)
Hyvän pelaajan odotettu tulos on par. Hyvä pelaaja saa kierroksen aikana noin 11 – 15 GIR. Jos ei tule GIR, niin par tehdään chip + 1 putti tai Up and Down sannasta. Vielä lisäksi, hyvä pelaaja ei jätä normaalisti 50 m kahteen jäljellä olevaan lyöntiin.

Jos tulee GIR, niin tyypillisesti matkaa kuppiin on 5 – 15 m. Jos matkaa on 5 m, niin upotustodennäköisyys on ehkä 1/8 … 1/7. Jos matkaa on 15 m niin 1/20 ehkä on maksimi. Tästä syystä tulee yleensä 2 puttia, jollei pallo ole lähempänä. Jos matkaa on 2 m niin puolet voi upota.

Sitten asiaan, eli hyvä pelaaja on myös pirun hyvä chipissä. Jos hän missaa griinin, niin usein pallo on lähellä lippua, sanotaan vaikka 12 m. Tästä pelimies (tai nainen, hmm pelaaja, vrt. palomies-> palaaja) pistää chipin metrin päähän tai lähemmäs. Nyt upotustodennäköisyys on luokkaa 9/10 ….39/40. Lisäksi pahuksen pallo joskus sujahtaa suoraan kuppin ja tohkeissaan oleva pelaaja nappaa pallon ja rientää seuraavalle teepaikalle. Seuraavalla griinillä pelaaja pohtii missä hänen putterinsa on.

Summa summaarum..putit yli 36 (liikaa) 32 hmm no jaa, alle 30 Oukei Doukei. GIR määrällä on hirveän vahva korrelaatio tasoitukseen. (Koska kaikkihan me osataan putata ???). Kannattaa harjoitella chippejä, hyvällä chipillä säästää usein lyönnin.

Täyttä asiaa! Mikäli en ylety greenille tai ihan kanttiin(chipin päähän), pyrin sijoittamaan pallon 100-140 metriin, josta pääsee lipun tuntumaan varmemmin kuin lähempää, koska ainakaan minä en koskaan harjoittele lyhyitä pitchejä tai lobeja(vois ehkä kannattaa).