Etusivu›Foorumit›Yleistä›Kuuluisimmat sääntörikkeet›Re: Kuuluisimmat sääntörikkeet
piispanen kirjoitti: (24.2.2011 11:40:18)
Chip Greenside kirjoitti: (24.2.2011 11:13:56)
piispanen kirjoitti: (24.2.2011 10:33:49)
Chip Greenside kirjoitti: (24.2.2011 10:12:29)
piispanen kirjoitti: (23.2.2011 15:25:12)
Liitto ei varmaankaan niin paljon tue,mutta tässä uudessa yhdistyksessä on 10 000 jäsentä ja rahaa tulee mukavasti sisään.
Nämä jäsenmaksut sitten tuhlaa ja hummaa noin 100 aktiiviseniorin porukka erilaisilla epävirallisilla golfkilpailumatkoilla.
Nämä 9900 muuta jäsentä ovat vain maksumiehen roolissa.
Hyvin ovat oivaltaeet perustaessaan tällaisen maksuautomaatin.Minkähänlainen porukka hummaa 140.000 suomalaisen golfarin rahat. On aika erikoista, että piispanen on huolissaan jonkun yhdistyksen (SGS) vapaaehtoisesti maksettavista jäsenmaksuihin perustuvasta jäsenyydestä ja jäsenmaksuilla saatujen varojen käytöstä, josta päätetään demokraattisessa järjestyksessä. Pitäisikö senioreiden luopua yhdistyksestään ja vaatia pääluvun mukainen osuus (40%?) liiton tuloista omaan käyttöönsä? Mikä sua tässä ahistaa?
Sinuahan chip näyttää närästävän kaikki golfiin liittyvä,tuskin sellaista pelaajaa on olemassakaan,jonka käytöksen tai pelitavan sinä hyväksyisit.
Partin kommentti edellisissä ketjuissa oli hyvä,kun viittasi sinun nipotukseen.
Valitettavasti näitä ns.etikettisenioreita löytyy kaikilta clubeilta,jotka ovat tietävinään .mikä on ainoa tapa pelata golfia oikeaoppisesti.
Kaikki muuhan on sinun mielestä säälittävää.
Kyllä tämä ns.SGS on ollut melkoinen kummajainen ja on vieläkin golfliiton organisaatiossa.
Sivullisten piti puuttua tässäkin tapauksessa asiaan.
Kyllä tässä SGS:kin demokratia on kaukana.
Kun matkoja ja muita tilaisuuksia järjestetään,niin kyllä se tapahtuu hyvin pienessä piirissä.
Paljon ei asioista ole tiedotettu,jotta ei matkusteluhalu laajenisi.
Taidat olla näitten etujenkäyttäjä,ku niin puolustelet toimintaa ja pelkäät,että etyjen käyttäjät lisääntyvät.Mitä tulee ahdistukseen,niin sen kyselyyn olet kyllä jäävi,koska sinuahan ahdistaa ja säälittää kaikki touhu kentillä,jopa amerikkalaisten pelaajienkin pelaaminen samassa ryhmässä.
Olet todellakin säälittävä tapaus SENIORIKUNNASSA.En erityisemmin kaipaa säälittelyäsi ja ymmärryksesikin asetan sille kuuluvaan lokeroon. Uskon SGS:n pienentävän paljon sinun ja muiden maksuosuutta liiton budjetissa oman varainhankintansa ansiosta ja hoitamalla omat asiansa. Mikäli tämänkaltainen taloudelliselta merkitykseltään vähäpätöinen (25€/capita) asia vie yöunesi, niin kannattaa ehkä hakeutua ammattiauttajan pakeille. Kuten huomaat, minua ei tämäkään asia närästä mutta sinua se näyttää närästävän. Mikäli ei taasen ymmärrä mitä etiketillä tarkoitetaan, niin voi käydä vaikka kapteenilta kysymässä, hän on oikea henkilö opastamaan siinä asiassa. Sääntöasioihin liittyvää tietoa saa seuran sääntöilloissa. Minultakin voi kysyä, sillä tunnen golfiin liittyvät asiat erikoisen hyvin, vaikka olen hyvin perillä muistakin asioista. Kaikki eivät ole!
Tuskin ketkään pelaajat kaipaavat myöskään sinun säälittelyjäsi ,puhumattakaan nipottelustasi,kuten Parti tuossa Rauhalan jutussa totesi.
Tämä senioriasia ei minun yöuniani vie,mutta muitten pelaaminen ja käyttäytyminen kentällä näyttäää sinua närästävän ja aiheuttavan sinulle harmaita hapsia ja näyttää vaikuttavan jopa mielenterveyteesi.
Minä ymmärrän etiketin vähän toisin kuin sinun tavallasi nipottamalla.
Mitää tulee golfin tietämykseesi,niin se taitaa liittyä nipottamiseen kentällä ja clubilla.
Valitettavasti golfin piirissä liikkuu tällaistä paskantärkeätä porukkaa,josta sinä olet hyvä esimerkki.Mikäli sinua risoo tämä Tilanderin kirjoitus,niin voithan siitä lähettää paheksunnan itse Lassille.
Vai onko niin ,että se koira älähtää johon kalikka kalahtaa ja edut ja matkat ovat vaarassa.Mielenkiintoinen on tuo SGS: n tapa haalia tätä rahoitusta pelioikeusjalostamisen kautta toimimalla samoin kuin Paloheinä ja supergolf.
Liittovaltuuston jäsenethän paheksuivat tätä halpapelaamista,mutta harrastavat itse sitä SGS:n kautta vielä suuremmassa mittakaavassa olemassa jäseninä molemmissa.
Onko Parti tuossa Rauhalan jutussa syyttänyt minua nipottamisesta, vaikka hän ei minua edes tunne? Mikäli näin on kuitenkin tapahtunut, niin hänellä on oikeus ilmaista mielipiteensä. Se on kuitenkin hänen mielipiteensä eikä mitään ’jumalansanaa’, kuten sinun mielestäsi. Kaikki eivät liene tämän Partin kanssa kaikista asioista samaa mieltä ja ihmettelenkin, että et kykene muodostamaan omaa mielipidettäsi vaan joudut hakemaan selkänojaa jonkun toisen mielipiteestä, jonka senkin olet tulkinnut ilmeisesti häneltä kysymättä oman mielesi mukaan.