Re: kun ei vaan pysty droppaamaan sääntöjen mukaan - Golfpiste.com

2.–9.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][14]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitSäännötkun ei vaan pysty droppaamaan sääntöjen mukaanRe: kun ei vaan pysty droppaamaan sääntöjen mukaan

#272149 Ilmoita asiaton viesti
ts

ristiveto kirjoitti: (11.4.2014 11:04:07)

Eli droppi pitää aina pudottaa valittuun paikkaan, joka on säännöissä määritelty, ja sitten vain katsotaan minne pallo päätyy. Ja sitten mietitään, että onko se hyväksyttävä paikka.
Pallo pitää siis sekä dropata että jäädä hyväksytylle alueelle. Joskus hyväksytty alue on isompi ja joskus pienempi, riippuen mikä on dropin syy. Joskus droppikohta ja pallon päätymispaikka on eri ’alueitakin’, kuten tuossa edellisen lyöntipaikan kohdalle droppauksessa.

Piti vielä varmemmaksi vakkudeksi laittaa tämä deccarin teksti kun se silmiin muuta etsiessä osui:

A player’s ball lies in casual water in a bunker. The player elects to proceed under Rule 25-1b(ii)(a) and determines that the nearest point of relief in the bunker is close to the back of the bunker. The player drops his ball within one club-length of the nearest point of relief on a slope outside the bunker because he fears it will plug in the sand. The ball rolls down the slope and comes to rest in the bunker not nearer the hole than the nearest point of relief. Is the player subject to penalty?

Yes, unless he lifts the ball and proceeds correctly, as provided in Rule 20-6. Under Rule 25-1b(ii)(a), the player is required to drop the ball in the bunker. If the player, although proceeding under this Rule, drops the ball outside the bunker and plays it, he is in breach of Rule 25 and the penalty is loss of hole in match play or two strokes in stroke play.