Re: Kultakortti - Golfpiste.com

20.5.–27.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitRe: Kultakortti

#398314 Ilmoita asiaton viesti

Chip Greenside kirjoitti: (30.1.2009 18:39:31)
[Oletko todella sitä mieltä, että mitään ei seuraisi mikäli joku kenttä ilmoittaisi kieltävänsä gf-pelaamisen.

ensinnäkin vastavuoroisuusperiaate on lakannut toteutumasta jo aikoja sitten, suomessa on jo nyt yli 30 000 golffaria ko. ajatusmallin ulkopuolella ja uskon vakaasti että tämä joukko kasvaa tulevaisuudessa enemmän kuin mikään muu golfin harrastajasegmentti (lähinnä niistä harrastajista joilla ei ole madollisuutta tai halua sitoutua johonkin kenttään)

jos jokin kenttä sulkisi ovensa GF pelaajilta?
No eipä siitä kovin kummoisia seuraisi, korkeintaa seura erotettaisiin Suomen golfliitosta, entä sitten?

ne osakkaat jotka pelaisivat tyytyväisenä pelkästään omalla kentällään jatkaisivat pelaamista siellä,
ne jotka haluaisiavat saada Golfliiton tasotuskortin liittyisivät ko. seuran lisäksi lähi- / etäjäseniksi johonkin toiseen seuraan ja homma jatkuisi heidän kohdallaan kuten nytkin.

kun niin kovasti uskot tuohon vastavuoroisuusperiaatteeseen, mitäs tehdään niille harrastajille jotka eivät ole panostaneet osakkeeseen taikka edes vuokrapelioikeuteen? hehän ovat tuossa vastavuoroisuuteen perustuvassa harhassa lähinnä vapaamatkustajia.

jos näitä yksilöitä kohdeltaisiin golf liiton taholta samallatapaa kuin seuraa joka kieltäisi GF pelaamisen, heiltä pitäisi evättä Suomen Golfliiton tasoituskortti.

Tosiasia on että vastavuoroisuuteen perustuva järjestelmä olisi loistava JOS Suomessa olisi järjestelmän piirisä vain yhdistyspohjaisia kenttiä ja näihin kuuluvia golffareita, mutta näin ei ole.

meillä on erilaisia golftoimijoita joiden panostus ja saanto jakautuu jo nyt hyvinkin epätasaisesti.

kokolajin edun nimissä tulisi sallia ja rohkaista kenttien / seurojen erilaistuminen, vain tällöin jokainen voisi löytää juuri sellaisen Golfin ilmentymän kuin ko. henkilölle ao. elämäntilanteessa sopii.

meillä tarvitaan näiden nykyisen kaltaisten kenttien lisäksi puhtaita P&P kenttiä tyydyttämään sitoutumiskammoisten pelillisiä tarpeita samoin kuin rajusta ksenofobiasta kärsiville tarvitaan suljettuja ’vain jäsenille ja heidän vierailleen’ kenttiä.