Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Kierrokset alle paarin›Re: Kierrokset alle paarin
Ballmarker kirjoitti: (3.5.2013 14:08:27)
Mäkeläinen kirjoitti: (3.5.2013 13:40:34)
Majorit ja perinteiset kilpailut tulee erottaa toisistaan, koska Majorit ovat viilattu niin parhaaseensa, että lähelle par tulosta pelatut kilpailut tuovat erinomaisen tuloksen. Pga:lla, Euroopan Tour:lla ja Aasiassa useimmiten kyllä tulee pelata reippaasti alle par saavuttaakseen erinomaisen tuloksen.Jos valitset/harkitset ammattia ilman ajatusta siitä tulevista tuloista, olet hippi tai idiootti.
Tänä päivänä asia on nimenomaan näin. Elleivät ne paineettomat harkkakierrokset mene useimmiten alle paarin, ei juuri kannata uneksia hankkivansa toimeentuloaan edes muutamaksi vuodeksi golfia pelaamalla.
Jos taloudelliset rahkeet (ja suopeat sponsorit) antavat myöten niin voihan sitä toki pelata golfia ammattilaisena ’pelaamisen ilosta’.
Mikäköhän estää pelaamasta ammattilaisstatuksella, jos on jossakin muuallakin töissä? Suomessa ei ole kiellettyä tehdä kahta työtä. Miksi kaveri ei ota mahdollisia rahoja, jos niitä on mahdollista saada, vaan harjoittelee ja pelaa samalla tasolla yhtä paljon amatöörinä, häh?

