Etusivu›Foorumit›Yleistä›Kenttien Osakkaille tarjotut edut.›Re: Kenttien Osakkaille tarjotut edut.
piispanen kirjoitti: (5.3.2011 13:22:34)
Näinköhän on ,että asia on käyty juristien kanssa läpi.
Nordcenterissä juuri yhtiö hävisi asian käräjillä ja hovissa ollaan.
Peuramaallakin asia muutettiin varauksien osalta,kun asiantuntevat juristit huomauttivat ,että asia oli lain vastainen.
Mitä tulee yhtiöjärjestyksen muuttamiseen,niin se pitää tehdä ensin ja saada lainvoimaiseksi ja vasta sitten alkaa toimia sen mukaan.
Tämä näyttää samanlaiselta sekoilulta sinun osalta kuin tämä pron oikeudetkin ,puhumattakaan sekoiluistasi proshopeista ja alennuksista,joita kirjoittajatkin suurelta osin ihmettelivät.
Voi että sinun on vaikea nähdä tilanteiden eroa.
Tietääkseni Nordcenterin osalta toimittiin yhtiöjärjestyksen vastaisesti noissa menettelyistä ja siitä käräjöinti. Peuramaalla todettiin, että yhtiöjärjestys ei anna tuohon oikeutta ja siksi se ihan oikein muutettiin.
Sitten on kenttiä, joissa juristien ohjeesta on yhtiöjärjestys laadittu alunperin tuon sallivaksi tai muutettu sellaiseksi, ja niissä tuo toiminta on täysin laillista. Osakkeille on siis jo yhtiöjärjestyksessä annetu erilaisia oikeuksia ja velvollisuuksia.
Jostain systä sinun on vaan vaikea hyväksyä sitä, että laki ei miellytä sinua, mutta on silti voimassa. Myös Pron sopimusten sisällön osalta.