Re: Kenellä riittävä taito greencard-kokeen jälkeen? - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Yleistä›Kenellä riittävä taito greencard-kokeen jälkeen?›Re: Kenellä riittävä taito greencard-kokeen jälkeen?

#509823 Ilmoita asiaton viesti

Oman aloituskokemukseni perusteella olen aika lailla samaa mieltä kuin elvis ja Tetsa. Kyllä golf opitaan menemällä innostuneena kentälle ja pelaamalla sitä.

Itse aloitin käymällä firman järjestämillä tunneilla Vermossa kevättalvella -97. Hyvä pro opetti meitä kolmen ryhmissä niin, että kullekin tuli 20 minuuttia opetusta kerrallaan. Lopputunti treenattiin sitten itsekseen. Näitä tunteja tuli muistaakseni 4 tai 5.

Tämän jälkeen tulikin muutto USAan ja homma jäi kaiken muun häslingin takia 1,5 vuodeksi. Sitten aloitin pelaamisen läheisellä kentällä viikonloppuaamujen varhaisina tunteina. Heti kun valo alkoi klo. 6:n ja 7:n välillä riittää lähdin liikkeelle, että sain rauhassa opetella häiritsemättä oikeita pelaajia. Ensin 9 reiän kierroksia ja sitten jo täysiä. Kotona tavailin Leadbetterin kirjaa ja koetin ymmärtää ja soveltaa vinkkejä.

N. 30 tälläisen pelikerran jälkeen taitotaso oli parantunut 100 – 115 lyöntiin helpohkolla kentällä (sillä tasolla olen muuten vieläkin). Muutettuani Suomeen kävin pelaamassa vakiopelikaverin klubin pron kanssa 3 reikää, minkä perusteella hän kirjoitti todistuksen. Hänen mukaansa olin osoittanut riittävät valmiudet pelata kentällä.

Mielestäni kurssin ja sen perusteella saadun green cardin tarkoituksena on innostaa lajiin ja varmistaa, että pelaaja tietää, miten kentällä tulee käyttäytyä ottaen huomioon ennen kaikkea turvallisuus ja säännöt sekä etiketti ja oikea pelinopeus. Sitten pelaamaan kentälle em. asiat huomioiden ja oppimaan niitä varsinaisia pelitaitoja, jotka kehittyvät eri yksilöillä hyvin eri tahdilla ja hyvin eri tasolle. Itse pelaan yleensä kierroksella jotkin 3 reikää > +9 (mutta myös toiset 3 reikää +3), mutta olen silti varmasti valmis kentälle. Jos en ole, niin eivät ole yli 50 % muutakaan siellä kentillä tänä päivänä pelaavaa.