Etusivu›Foorumit›Säännöt›Kamerakännykkä apuvälineenä›Re: Kamerakännykkä apuvälineenä
golf2000 kirjoitti: (30.8.2010 18:46:07)
Vaikea rasti, kuten Finnwin totesi.
Ja hetki sitten puhuit jotain laatuketjujen sikiämisestä…
Siis tilanne on vähintään ristiriitainen ja mielestäni tähän pitäisi saada selkeä kanta R&A:lta sisältäen tulkinnan ja mallisanamuodon noiden mobiililaitteiden käytöstä.
Dec 14-3/16 mainitsee esim erikseen, että pelaaja saa kierroksen aikana esim netistä katsoa tuloslistaa ja esim cut rajan sen hetkistä tilannetta. Suurimmalla osalla tuohon käyttöön on olemassa vain matkapuhelin. Samaan aikaan kaikissa isompien kisojen kilpailumääräyksissä kielletään matkapuhelimen käyttö paitsi hätätilanteessa ja tuomarin kutsumisessa paikalle. Tästähän jo jossain ketjussa väännettiin ja mielestäni asiallisesti päästiin lopputulokseen, että sen laittteen puhelinominaisuuksien käytön kieltämiseksi tuo on tarkoitettu.
Tuo on kuitenkin vain yksittäisen tuomarin käsissä, miten asiaa milloinkin tulkitsee, samoin kuin tämä valokuvien katsominen juuri matkapuhelimen näytöltä.
Mielestäni dec 14-3/16 on varsin toimiva tuollaisenaan, mutta kilpailumääräysetn sanamuoto yleisesti asettuu poikittain tuon kanssa jos sitä halutaan pilkuntarkasti tulkita.