Re: Jäsenten svingit - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista
#235697 Ilmoita asiaton viesti
Nimetön

Scoop kirjoitti: (10.11.2007 15:52:42)

Ehkä ajatusleikin tarkoitus on lähinnä pähkäillä minkälaiset uudet keinot voisivat auttaa hiomaan huippuunsa jo muutenkin toimivaa swingiä. Jotta siihen pääsee, pitää tuo sinun peräänkuuluttamasi inhimillinen toiminta olla jo kuosissaan. Ja sitä juuri olen itse tässä koko ajan yrittänyt kaivaa esiin: ei ole mitenkään mielekäs ajatus pistää joku lajista kiinnostunut täydellinen noviisi kiinni erilaisiin elektroideihin yms., ja saatujen tulosten perusteella kerrotaan minkälainen swingi olisi optimaalinen; moinen kuvitelma on sekä teknisesti että käytönnössä mahdoton, ja mikä tärkeintä, täysin epämielekäs. Mutta hienosäätöihin vastaava lähestymistapa parhaimmillaan tietysti sopii.

Vai olisiko päinvastoin. Olisiko kenties jo peliuran alkuvaiheilla hyvä
löytää suuntaviivat yksilökohtaiselle optimiswingille, kun vielä kroppa
on vastaanottavainen. Kymmenen vuoden päästä voi olla vaikea muuttaa totuttua.

Scoop kirjoitti: (10.11.2007 15:52:42)

Toinen asia, jossa mainitsemasi vaisto/koordinaatio/herkkyys ovat kriittisessä roolissa, on tietysti uuden tiedon soveltaminen. Vaikka kyettäisiin mallintamaan täydellisesti jokaisen tuupparin optimaalinen swingi, sen siirtäminen käytäntöön nojaa tuohon täydellisen epätäydelliseen inhimilliseen käyttöliittymään. Ollaan tilanteessa, josta Parti puhui. Jotenkin kaikki parametrit pitää siirtää käytäntöön, ja vielä ainakaan se ei onnistu suoraan neuroverkkoamme ohjelmoimalla.

Entäs jo käykin päinvastoin, päästäänkin helpommalla virheitä välttäen. Saattaa selvitä, että monien amatöörien swingiä ei kannatakaan kaikilta osin lähteä vääntämään Elsin swigiä muistuttavaksi vaan vähemmillä muutoksilla selvitään. Entäs, jos löytyykin lahjakkaita junnuja, joiden swingistä löytyy jopa Hoganin swingiä fiksumpia elementtejä. Murheellisia virheitä jää tekemättä, kun tällaisiin swingeihin kajotaan kenties vain hienosäätäen. On myös muistettava, että vanha menetelmä on aina käytettävissä tapauksiin, joissa uuden uskotaan olevan huonompi.