Etusivu›Foorumit›Yleistä›Komponentti vai Brändi?›Puttereista (ja muustakin) – Larun ukko
Minulla – siis huonolla puttaajalla (ka. karvan yli 36 puttia/kierros) oli viime kesänä uutta putteria tehdessäni tietty ajatusmalli päässäni:
– metrinen putti pitää saada sisään millä tahansa
– hyvä putteri auttaa upottamaan 1,5-2 metriset
– hyvä putteri auttaa saamaan pituuden kontrolliin yli 3 metrin puteissa
Ja kyllä, puttereissa on eroja. Omiin käsiini tuntui parhaalta varsin massiivinen face-balanced-lapa, muodoltaan hyvin lähellä 2-ballia, noiden tähtäyspallojen tilalla on vain 3 ’adidas-raitaa’ auttamassa suuntausta. Lisääntynyt massa auttaa putteria pysymään paremmin radallansa ja pituuskontrolliakin tuo minulla paransi. 3 putin griinit vähenivät ratkaisevasti loppukesästä.
Oma uusi putterini on Dynacraft Copperhead Tour.
Minun mielestäni kaikki mailat ovat komponenttimailoja. Esimerkiksi Titleist on vaan aika lailla tunnetumpi lapojen valmistaja/valmistuttaja kuin esimerkiksi Golfsmith, Golfworks tai Dynacraft. Varret ja gripit voi aina valita, viimeistään vaihtamalla jossain mailasepällä, kyse on siitä tahtooko mailohinsa tietyn tuotemerkin. Joillakin golfareilla tämäkin auttaa tuloksen teossa 🙂
Totta kai komponenttimailoissa on omia riskejänsä, osa komponenteista on ihan oikeasti huonosti tehtyjä eivätkä ole lähelläkään hyväksyttäviä toleransseja. Osa komponenteista on taas hyvinkin laadukasta kamaa – esim. omat Golfsmith-rautani ja SMT-draiverini ovat aivan täyttä asiaa. Niinhän asia on kyllä ’merkkituotteissakin’, osa on huippulaadukkaita keppejä ja osa sutta ja sekundaa.
Ammattitaitoisen mailasepän työn jälki on luotettavaa, mailasetti on varmasti yhtä hyvin tai paremmin tehty (sekä varsien että lapakulmien matching) kuin liukuhihnalta tullut tunnetumpi merkki.

