Tuossa edellä joku mietti, milloin kultakortti kannattaa yhtiöillä ja pelaajille. Jatkanpa tuota pohdintaa.
Toivottavasti päättäjillä on käytössään tilastoja mutta koska minulla ei ole, täytyy olettaa jotain. Nimittäin se, peljonko sopimuskenttien pelioikeudella pelaavat kantavat greenfeetuloja naapurikentille. Arvaukseni on, että eivät paljoa, eivät ainakaan toisille sopimuskentille. Heitetään rohkea arvaus että ko. kenttien pelioikeutetut kantavat keskimäärin 100 euroa vuodessa muille sopimuskentille gf-tuloja.
Veikkaukseni perustuu siihen oletukseen, että ihmiset pääsääntöisesti pelaavat omaa kenttää koska kaverit on siellä ja kun se on jo maksettu. Toinen oletus on, että jos pelioikeutettu kuitenkin lähtee ’vieraisiin’ niin se on sitten jokin uusi kenttä tai parempi kenttä tai vastaavaa.
Jos peliopikeutetuilta nyt saadaankin satasen sijaan 150 vuodessa on voittoa keskimäärin tulossa.
Toinen juttu joka monelta keskustelijalta on unohtunut, on kenttien välinen kilpailu. Jos tällä järjestelyllä saadaan Hyvinkään kentän pelaaja Tuusulaan sen sijaan että hän menisi Kytäjälle niin pooliin saadaan rahaa joka on pois Kytäjältä.
Itse en omaa pelioikeutta millään poolin kentällä joten oma lehmä ei ole ojassa, Kultakortti ei ole minulle tarjolla.