Lohjan malli innoittaa kiertojärjestelyihin - Golfpiste.com

10.6.–17.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[12][19]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitYleistäOsakkaana vai vuokralleantajana – esimerkkinä LohjaLohjan malli innoittaa kiertojärjestelyihin

#467036 Ilmoita asiaton viesti

Tuo Jiin esimerkki toimii hyvin eikä noin pienesta kauppahinnasta tarvitse maksaa edes varainsiirtoveroa.

Entäs jos omistamani OY, joka omistaa Lohjan osakkeen, vuokraa tähän liittyvän pelioikeuden markkinoilla. Samalla kuitenkin kyseinen vuokraaja ostaa 1 eurolla omistamin OY:n osakkeen, jolloin hänestä tulee kyseisen OY:n osakkeenomistaja ja hän vuokraajana saa kaikki Avainasiakkaan edut. Toivotan vaan onnea Lohjan kentän toimistolle, kun tutkivat näitä omistamani OY:n osakeomistuksia.

Entäpä jos osakkeeni omistaa Lohjan pelioikeussäännön mukainen ’juridinen henkilö’, joka on osuuskunta, Ky tai yhdistys tai peräti ulkomainen yhtiö, niin mitenköhän Lohjan toimisto selvittelee nämä omistussuhteet tai jos omistussuhde on välillistä (kun ei puhuta suorasta omistussuhteesta), esimerkiksi minä Nordean osakkeenomistajana olen sellaisen yhtiön välillinen omistaja, jossa Nordea on osakkaana (esimerkiksi rahastonsa kautta).

Tässä vaan muutama mieleentuleva esimerkki kuvaamaan sitä, mitä vaikeuksia syntyy kun näitä erikoisjärjestelyjä ryhdytään kiertämään. Lohjalle voi tulla hankalia tilanteita, kun epäselvissä tapauksissa pohditaan sitä, kielletäänkö joltakin avainasiakkuus ja jos tämä kielteisen päätöksen saanut ei tyydykään ratkaisuun.