Vastaa aiheeseen: Eurooppa tourin katseluongelma - Golfpiste.com

29.9.–6.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][6]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Yleistä›Eurooppa tourin katseluongelma›Vastaa aiheeseen: Eurooppa tourin katseluongelma

#1303920 Ilmoita asiaton viesti

Holari10: Surullisempaa on seurata tämän palstan tasoa, yksi kiusaaja ja provosoija nimittelee ensin tunnistettavasti Kulloon entistä toimitusjohtajaa, sitten haukkuu Tilanderin suunnittelemat kentät ja tässä ketjussa sitten Tyryjen selostukset. Sivukaupalla täysin asiatonta henkilöihin menevää kuittailua ja vielä ylläpidon suojelemana.
Voisihan tuon palautteen antaa vaikka omalla nimellä suoraan Viasatille, tuskin he tätä palstaa lukevat.

Muutama kommentti Holari10:n kommentteihin:
– yksityisten ihmisten tai yrityksen työtekijöiden tekemisten kommentointi on usein arveluttavaa, mutta kannattaa huomata että toimitusjohtaja ei ole työntekijä eikä esiinny yksityishenkilönä, vaan kyse on Oy:n toimielimestä. Aivan samalla tavoin kuin ”hallitus” vaikka hallituksen jäsenetkin voi nimetä.
– muutoinkin mainitut henkilöt ovat siinä mielessä julkisuuden henkilöitä, että heidän tekemisiään voi arvostella. En ole huomannut kommenteissa mitään henkilöön menevää: Tilanderin tapausessa kyse on hänen suunnittelemistaan kentistä/griineistä ja Tyryjen tapauksessa heidän Viasatin golf-selostuksistaan.

Niin kauan, kun kommentit liittyvät kyseisten tahojen julkisiin tekemisiin golfiin liittyen, on avoin ja asiallinen keskustelu paikallaan. Esimerkiksi Tilanderin tapauksessa keskustelu mm. mahdollisista lipun paikoista ihan keskustelun ydintä

Holari10 myös haluaisi julkisen keskustelun pois ja tilalle vain suoria yhteydenottoja palveluntarjoajaan. Viime vuosina julkinen arviointi on yleistynyt, ensin hotellien ja ravintoloiden kohdalla ja nyttemmin myös monen muun palveluntarjoan kohdalla. Tämä on sitä avointa ja läpinäkyvää toimintaa, mikä palvelee kaikkia meitä muitakin. Pohtia sopii, miten hankala olisi hotellin valitseminen, jos ei olisi käytettävissä julkisia arvosteluja vaan ainostaan ”pimennossa” tapahtuva kahdenvälinen keskustelu.

Jos tuo viimeinen kommenttisi ”…Viasatille, tuskin he tätä palstaa lukevat” pitäisi paikkaansa, niin Viasat ei olisi ajan tasalla. Varmaa on, että kaikki merkittävät palveluntarjoajat keräävät kaiken heitä koskevan some-keskustelun saadakseen palautetta.