Vastaa aiheeseen: Kuinka monta rankkaria? - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Säännöt›Kuinka monta rankkaria?›Vastaa aiheeseen: Kuinka monta rankkaria?

#1301794 Ilmoita asiaton viesti
KL1

Ylimenokohdan määrittämisessä on aina epätarkkuutta. Isompaakin, jos pallon sijaintia ei voi paikantaa. Joskus jopa kyseenalaista. Ohessa kyseenalainen esimerkki vuodelta 2013. Tournament Players Championship, Tiger Woods, väylä 14. Videon kohdasta 2:15 alkaen saa parhaimman kuvan pallon lentoradasta. Lopullinen droppauspaikka tuntuu uskomattomalta
Tiger-linkki @TPC

En jaksanut kuunnella tuota journalistin lässytystä loppuun asti, mutta minulle tuli välittömästi pallon päädyttyä veteen kysymys missä olivat kanssapelaajan silmät? Jos tuo droppi todellakin meni 100 metriä väärään paikkaan, niin eikö Tigerin merkkari mitenkään reagoinut asiaan? Eikä kukaan muukaan, joka sieltä tiipaikan takaa aivan varmasti muodosti oman käsityksensä pallon lentoradasta? Jenkit ovat hämmästyttävän toimeliaita ilmoittamaan kisajärjestäjille kaikista vähänkään epäilyttävistä tilanteista, joten ihmettelen, jos tässä ei kukaan sitä tehnyt.

Voihan toki olla niinkin, että niin kaikki katsojat, tuomarit, toimikunta ja vielä merkkarikin o(li)vat siinä määrin Tigeria hypettäviä, ettei dropin kyseenalaistaminen tullut kenellekään edes mieleen. Mene ja tiedä, jenkeissä kaikki on aina suurempaa kuin muualla maailmassa, kusetuksetkin.