Etusivu›Foorumit›Säännöt›Bunkkerin hiekan kokeileminen›Vastaa aiheeseen: Bunkkerin hiekan kokeileminen
En tunne kaikkia sääntöjen hienouksia (kuten todennäköisesti ei moni muukaan harrastaja) ja varmasti kyselen joskun myös ns. tyhmiä kysymyksiä. Rohkaisen kuitenkin mieleni ja pyydän anteeksi jo etukäteen mahdollisesta mielipahasta ja harmista joita saatan tyhmyyttäni aiheuttaa.
Edelleenkin minusta tuntuu ettei kaikki mene ihan logiikan mukaan jos/kun vapaudutaan lyömään tarkoituksellisia ja hiekkaan osuvia harjoitussvingejä (siis ei harjoituslyöntejä) viereiseen bunkkeriin.
– siis tarkoituksella kokeilla hiekan ominaisuuksia ennen lyöntiä.
– koetin hieman katsella löytyykö tähän liittyviä dekkareita (decisions) mutta ei osunut silmiin..
Eräässä sääntökohdassa viitattiin sääntöön 8.1, jossa määritellään olosuhteiden (conditions) parantamisesta.
– yleisesti ottaen koko kentän alueella on kiellettyä on mm. parantaa lyöntiin vaikuttavia olosuhteita.
Huonosti sääntöjä tuntien en osaa sanoa voisiko viereisessä bunkkerissa tehdyt harjoitussvingit aiheuttaa säännöissä mainitulla tavalla olosuhteiden paranemista juuri lyönnin kohteena olevassa paikassa. Sitähän pelaaja kuitenkin tavoittelee.
– hiekkaan osuvilla harjoitussvingillä on nimenomaisena tarkoituksena saada tietoa/parempaa tuntumaan suoritukseen.
Ehkä olisi fiksua jos löytyisi joku dekkari, joka ohjeistaisi tätä nimenomaista asiaa.
– toisekseen jos R&A:n alkuperäinen (englanninkielinen) sääntökohdan tarkoituksen todella on se että hiekkaa saa kokeilla muissa bunkkereissa kuin siinä jossa pallo makaa, niin olisi kohtuullista korjata tarkennus myös suomekielisiin sääntöihin.
P.S.
Jos tulkinta on sellainen kuin KL1 esittää (topic’in avauksessa) niin on mielenkiintoista miten tuomari tulkitsee tilanteen jossa:
1. pelaaja käy lyömässä hiekkaan osuvia harjoitusvingejä viereisessä bunkkerissa.
2. palaa kokeilujen jälkeen lyömään palloaan.
3. lyö palloaan joka kuitenkin osuu bunkkerin reunaan ja putoaa juuri siihen viereiseen bunkkeriin jossa ennen lyöntiä käytiin testaamassa hiekan ominaisuuksia.
– aiheutuuko tästä mahdollisesti rankkuja?

