Vastaa aiheeseen: Bunkkerin hiekan kokeileminen - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[6][6]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Säännöt›Bunkkerin hiekan kokeileminen›Vastaa aiheeseen: Bunkkerin hiekan kokeileminen

#1298842 Ilmoita asiaton viesti

Ylipäänsähän täyden svingin harkkalyönnit ovat täysin turhia…

Itse teen yleensä yhden täyden harkkasvingin, en enempää. Olen kokenut sen antavan minulle paremmat valmiudet onnistuneeseen lyöntiin. Oman tyytyväisyyteni ja ryhmäni pelinopeudenkin kannalta onnistuminen on etu.

Hmm, mielenkiintoista! Itse taas lopetin harkkaswingien tekemisen tällä, vai olikohan se jo edellisellä kaudella. Chipeissä saatan joskus hakea vähän tuntumaa, mutta täysiä lyöntejä tosiaan harjoittelen hyvin harvoin, ehkä ensimmäistä draivia joskus jos lämmittely on jäänyt kovin ohueksi. En nyt tiedä miten tuohon aika yhtäkkiä päädyin, koska aikaisemmin olin vetänyt lähes aina harkkaswingin tai pari. Ehkä siinä tuli vain tunne että pitää ”luottaa” enemmän omaan swingiin, harkkalyönti tuntui vain sekoittavan, koska jos se onnistui, niin varsinainen lyönti harvemmin meni samaan uraan… Ehkä mulla jonkin aikaa oli sellainenkin ajatus, että ”kokemuksen” (omalla kohdallani lainausmerkit tarpeen) myötä swingin oppii niin hyvin, että harkkalyönti ei ole tarpeen, mutta pikemminkin taitaa olla niin, että kokemus opettaa, mitkä rutiinit itselle toimivat ja mitkä ei.

Mitä tulee harkkalyöntien vaikutukseen kierroksen sujuvuuteen, niin eipä niistä haittaa ole silloin jos pelaaja muutenkin hallitsee rutiininsa hyvin ja osaa vetää harjoituslyönnitkin sulavasti osana koko performanssia. Sitä kyllä on joskus vähän tuskallista seurata, jos pelaajan lyöntirutiini on tarkka sihtailu, ankara keskittyminen stanssiin, hidas vaiheittainen taaksevienti noin 45 asteen ”napsuina”, jännitystä tiivistävä pysähtyminen ylös viimeisiin pohdintoihin ja viimein se lyönti. Ja sama tietysti harkkalyönnissä… Itse olen pyrkinyt nopeuttamaan lyöntiä sillä tavalla että se tulisi sujuvammin ja enemmän selkäytimestä eikä monen peräkkäisen rutiinin summana. Tuloksista en mene vannomaan, mutta ainakin pääsee vähän nopeammin kohti uusia pettymyksiä 🙂