Vastaa aiheeseen: Bunkkerin hiekan kokeileminen - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Säännöt›Bunkkerin hiekan kokeileminen›Vastaa aiheeseen: Bunkkerin hiekan kokeileminen

#1298764 Ilmoita asiaton viesti
KL1

Tämänkin asian voi tehdä joko peliä viivyttäen tai peliä viivyttämättä. Jos siinä aivan vieressä on toinen bunkkeri, niin varsin nopeasti siinä käy huitaisemassa kaksi kertaa kokeillakseen miten maila menee hiekan läpi. Toki haravoimista tulee noin kaksin verroin, mutta 3-4 hengen ryhmässä tuokin voidaan hoitaa joko sujuvasti tai hitaasti.

Pelin viivyttäminen on kuitenkin kiellettyä, joten harjoittelun tulee sujua siten, ettei ryhmä jää jälkeen edellä menevistä. Sopivassa tianteessa se onnistuu, aina kuitenkaan ei välttämättä.

Mikään ei muuten estä bunkkerin kokeilemista heti ensimmäisen tilaisuuden tullen. Harvoin kenenkään näkee moista tekevän, vaikka siitä olisi joskus isokin hyöty, etenkin hiekan ollessa märkää.