Vastaa aiheeseen: Helppo juttu, vai onko sittenkään..? - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Säännöt›Helppo juttu, vai onko sittenkään..?›Vastaa aiheeseen: Helppo juttu, vai onko sittenkään..?

#1297249 Ilmoita asiaton viesti

Eihän sitä varapalloa edes löytynyt, niin miten se olisi voitu tunnistaa?

Kyllähän pelaaja sen varapallonsa tunnistaa virheellisesti, joka johtaa väärän pallon pelaamiseen. Mutta kun virheellinen tunnistus tehdään niin eikö siinä kohtaa laiteta varapallon etsintäaika poikki (koska varapalloa ei enää etsitä)?

Tulkinnassa 18.3c(2)/5 on juuri kuvattu tällainen tilanne, jossa pelaaja virheellisesti tunnistaa pallon ja pelaa sitä. Siinä etsintä aika laitetaan poikki kun tehdään väärä tunnistus. Kun väärän pallon pelaaminen huomataan, niin pelaaja voi palata etsimään palloaan ja etsintäaika jatkuu. Miksi tätä ei voisi soveltaa alkuperäisen tapauksen varapalloon?

Myöskin kadonneen pallon määritelmässä todetaan, että kello pysäytätään kun tehdään väärä tunnistus. Lainaus määritelmästä:

If the search begins and is then temporarily interrupted for a good reason (such as when the player stops searching when play is suspended or needs to stand aside to wait for another player to play) or when the player has mistakenly identified a wrong ball: