Etusivu›Foorumit›Säännöt›Ykköspallo löytykin.›Vastaa aiheeseen: Ykköspallo löytykin.
Eli lyöntipelissä olisi tullut DQ. Vai olisiko?
– pelattiin väärästä paikasta
– saatiinko merkittävää etua? Saatiin 100 m matka
Mikä tulos? 5 vai 7 vai DQ?
Pelaaja toimii itse itsensä tuomarina, ellei kisassa ole tuomaria. Jos pelaaja paikan päällä toteaa ”pallo ei voi olla missään muualla kuin estealueella” ja lisäksi kanssapelaajat eivät myöskään kyseenalaista tätä tulkintaa, silloin pallo tuomitaan menneeksi estealueella ja droppaus sen mukaan – kuten ilmeisesti tehtiin. Korttii siis 5.
Mutta, jos olisi epäselvyyttä säännöstä ja kisassa tuomari, niin sitten a) soitto tuomarille tai b) pelataan kaksi palloa (toinen DZ ja toinen tiibox) … tuomarin kanssa sitten ennen kortin allekirjoittamista käydään läpi tilanne ja tuomari päättää. Se, että pallo löytyy jälkeenpäin eri paikasta, missä sen kuviteltiin olevan ei merkitse mitään … se on vain jälkiviisautta.
Pohdin mielessäni tätä kahden pallon ratkaisua. Kun aikanaan tuomari tekee päätöksen, voiko tuomarin päätökseen vaikuttaa se, että pallo löytyi pelatun reiän jälkeen seuraavalta tiipaikalta?

