5.12.–12.12. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[6][10]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Timo Rauhala vetää Golf Digest Akatemian harjoitukset

Golf Digest Akatemian ensimmäisen vuosikerran oppilaat ryhmäkuvassa

Golf Digestin kymmenelle hengelle järjestämä vuoden mittainen koulutusssessio (2007-2008) Timo Rauhalan johtamana oli varsin onnistunut ja opettava jakso. Toista vastaavaa ei ainakaan heti järjestetä, mutta Golf Digestin Akatemian nimissä Rauhala sekä Kytäjän toinen valmentaja Antti Vaalas jakavat oppejaan kesäkaudella Suomen ykkköskentän harjoitusalueilla. Jo talvella Rauhala piti muutaman yksittäisen lajiharjoituskerran Season Golfissa sekä fyysisiä treenejä SATS-kuntokeskuksen Pitäjänmäen upeissa toimitiloissa. -Oppimishaluista porukkaa on harrastajissakin hyvin paljon ja ”treeniemme” tarkoitus on harjotella hyvin yhdessä sekä herättää pelaajissa mielenkiintoa omaa tekemistä kohtaan, Rauhala määrittää. Junioreille harjoituksia ja leiripäivä Rauhala haluaa jatkossakin toimia paljon myös juniorien kanssa. -Pidämme Golf Digest Akatemian alla junioreille kahdet avoimet harjoitukset jo toukokuussa, niihin liittyy pelimahdollisuus. Nämä on tarkoitettu kaikille kilpagolfista kiinnostuneille junnuille ilman tasoitusrajaa. Kesäkuun ensimmäisen päivän leirille tasoitusrajaksi on määritelty 20, Rauhala jatkaa. Timo Rauhalan kiireisen ohjelman vuoksi vain alkukesän neljä tapahtumaa on lyöty lukkoon, harrastelijoille pidettäviä treenejä on tarkoitus pitää kesän aikana säännöllisesti, junnujenkin ohjelma jatkuu kesän aikana. Suomen golfissa Rauhalalla on moninainen rooli, kesäaikana hänen pääasiallinen toimipaikkansa on Kytäjä. -Mikon ja Minnin kanssa olen jonkin verran reissussa, Kytäjälle koetan keskittää myös muun opetuksen. Aiempina vuosina suosittuja muiden seurojen ja yhteisöjen organisoimia treenipäiviä Kytäjällä on tarkoitus jatkaa, niitä teen mielelläni. Kun seuran juniorit esimerkiksi tulevat tällaiseen katselmukseen, haluan ehdottomasti, että myös heidän omat valmentajansa ja vetäjät ovat mukana, Rauhala painottaa. 90-luvun alkupuolelta valmennustyötä tehnyt Rauhala uskoo itsekin kehittyvänsä jatkuvasti, suomalaisten seurojen juniorityön hän näkee keskimäärin varsin hyvänä. -Perustyö seuroissa on mielestäni hyvällä mallilla. Silti huipulle tähtäävien junnujen työskentelyä pitäisi kehittää, nostaa vaatimustasoa sekä pelaajien sekä valmentajien osalta. Haluan mielelläni olla mukana kehittämässä tätä opastamalla ja valmentamalla junnujen valmentajia. Kun treenataan henkinen tila on pidettävä riittävän korkealla, keskittymisen taso ratkaisee pitkälti sen mihin toiminta johtaa. Rauhala näkee parhaana mallina nuoren lupaavan juniorin kannalta sen, että tämä on mukana seuransa ryhmissä, erikoisopissa seuran pron kanssa joka huolehtii siitä, että nuorukaisen ympärille rakentuu monipuolisesti osaavien ihmisten ryhmä. -Valmennusoppia ja vaikutteita on sitten hyvä hakea myös ulkopuolelta kuten Kytäjän treeneistä ja leiripäiviltä. Tärkeintä on kuitenkin se, että oma suunta ja peruslinjat ovat selvillä, Rauhala filosofoi. <b>GOLF DIGEST AKATEMIA harrrastajille kesäkaudella 2009: -Yksittäiset harjoituskerrat Kytäjän harjoitusalueilla Timo Rauhalan johdolla, mahdollisuus liittää 18 reiän peli mukaan. Seuraava avoin harjoituskerta: <b>19.5 2009 klo 17.30-19.30</b> -rangeharjoitus + lähipeliä Hinta 40 euroa. 18 reiän pelin ja lounaan kanssa yhdistettynä 90 euroa Muut kesän harjoituskerrat ilmoitetaan toukokuun aikana…  GOLF DIGEST AKATEMIA junioreille kesäkaudella 2009: -Harjoittelua rangella ja lähipelialueella Timo Rauhalan johdolla, mahdollisuus liittää 18 reiän peli mukaan. Seuraavat avoimet harjoituskerrat: <b>20.5. 2009 klo 18-20    27.5. 2009 klo 18-20</b> Hinta: 30 euroa, 18 reiän pelin ja lounaan kanssa 65 euroa. <b>Juniorileiri 1.6.2009 klo 9-18</b> -Rangeharjoittelua, lähipeliä, kilpailuja, lounas, 18 reiän peli ja palkintojenjako Hinta: 80 euroa  GOLF DIGEST AKATEMIA aloittelijoille kesäkaudella 2009: -Antti Vaalas (Kytäjä), <b>Jarkko Raski</b> ( Vihti) ja <b>Teemu Tyry</b> (Talma) vetävät ryhmilleen toukokuun lopulta elokuun loppuun kolmen kuukauden ainutlaatuisen tehokurssin ” New beginners Challengen” johon otetaan yhteensä 10-12 ihmistä. Luvassa haasteellinen ja hauska, tehokas jakso niille jotka haluavat antaa itselleen ja golfille mahdollisuuden ensimetreillä. Lisätietoa allaolevasta linkistä. GOLF DIGEST kilpailut lehden tilaajille ja lukijoille kaudella 2009: -Mestaruuskilpailut heinä-elokuussa, paikka ja aika ilmoitetaan toukokuun kuluessa…  Timo Rauhalan ja Antti Vaalaksen muu opetustoiminta Kytäjällä. -kts. alla oleva linkki. Ilmoittautumisetj ja tiedustelut Golf Digestin harrastelijoiden ja juniorien tapahtumiin: <b>Kytäjä Golf, caddiemaster : 019-4565700, e-mail: caddiemaster@kytajagolf.fi<b>  </b></b><span class=

Kytäjä Golf, opetus

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje