26.9.–3.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][18]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

SHG tarjoaa peliään aloittaville mahdollisuuksia

Luukin 18:s ja klubitalo

Suur-Helsingin Golf on jäsenmäärältään maamme suurimpia ( n. 1660), se on perustettu vuonna 1965 ja varsinkin Luukin ”vanhalta” yhdeksänreikäiseltä kentältä on kasvanut paljon tähtiä huipulle. Nykyään SHG:lla on Luukissa 18 reikää, samoin 90-luvun alussa avatulla Lakiston kentällä. SHG kasvoi myös osakeyhtiöksi Lakiston rakentamisen aikoihin, kasvukivut ja taloudelliset vaikeudet olivat melkoisia. Tilanne on stabiloitunut, talous on hallinnassa ja pelaajia riittää vaikka osakkeita on annissain edelleen kaupan. Luukin 18-reikäisen uuden kentän suunnittelu on jäsenistöstä kootun ryhmän aikaansaannos, Lakiston piirsi paperille viihdealan konkari ja seuran pitkäaikainen puheenjohtaja Ere Kokkonen. SHG on aina ollut kasvattajaseura ja Helsinkin kaupungin kanssa tehdyn sopimuksen mukaan Luukissa ovat saaneet pelata myös ne, joilla ei ole jäsenkorttia, greencardia eikä osaketta. -Luukin vapaa maanantai alkoi jo 70-luvulla ja se on osoittanut elinvoimansa. Se on aloittelijalla ainutlaatuinen mahdollisuus päästä kokeilemaan golfia täysimttaiselle ja hyväkuntoiselle kentälle, mainostaa toimitusjohtaja Veikko Pelkonen. SHG:ssa päätettiin laajentaa aloittelijoiden pelimahdollisuuksia myös Lakistoon. Sinne pääsee perjantaisin ennen kello 14:ää ilman seuran jäsenkorttia mikäli greencard on suoritettu. -”Green Card-perjantai” ei vielä ole niin tunnettu kuin Luukin maanantai, mutta tilausta toiminnalle on. Me tarjoamme aloittelijoille pelimahdollisuuden. He tuovat myös rahaa kirstun pohjalle ja olemme saaneet paljon jäseniä sekä osakkeenomistajia tämän kautta. Vastoin yleistä käsitystä Luukin maanantai- ja Lakiston perjantaipäiviin mahtuu vielä enemmänkin pelaajia. -Greenfeen hinta on 35 euroa ja välineitä on vuokrattavissa. Toivomme toki että maanantaisin ryhmissä olisi yksi kokenut pelaaja mukana. Kierros kestää keskimäärin viisi tuntia. -Toivoisin, että pääkaupunkiseudun ns. kaukojäsenet löytäisivät oman kotiseuran kotiseudultaan. Meillä on useita vaihtoehtoja: Osakkeen omistuksen ja vuokrauksen lisäksi otimme tänä vuonna käyttöön erilaiset pelipaketit, aloittelijoille omansa ja kokeneemmille omansa. Paketteihin sisältyy myös jäsenyys seurassa, Pelkonen jatkaa. Nuorisotyö ja kilpapelaajien kasvatus on SHG:ssa hoidettu varsin hyvin, seuran kasvatteja ovat mm. Markku Louhio, Mika Piltz, Arja Sipronen, Mikko Korhonen sekä Panu Kylliäinen. -Juniorityö kantaa hedelmää, se tuo myös vanhempia ja kokonaisia perheitä mukaan. Mottomme on aloituskynnys matalalle ja kaikki mukaan, Veikko Pelkonen lopettaa. Aloitteleva pelaaja löytää pääkaupunkiseudulta par-3 kenttien lisäksi siis ainakin kaksi päivää jolloin pääsee ”isolle kentälle”. Luksuskenttiä Luukki ja Lakisto eivät pyrikään olemaan, kotoisia aloittelijoiden ja harrastelijoiden peliareenoita kylläkin parhaasta päästä. Molempia voi golfuraansa aloittelevalle varauksetta suositella.

SHG

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje