Paloheinä Golf ry sai tukea liittokokouksessa - Golfpiste.com

20.–27.9. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[13][25]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Paloheinä Golf ry sai tukea liittokokouksessa

Golfliiton kahden vuoden välein järjestettävä liittokokous pidettiin viikonloppuna Helsingissä. SAS Radisson hotelliin kokoontui noin 250 seurojen edustajaa sekä golfvaikuttajaa eri sidosryhmistä. Kahden päivän aikana puhujapöntössä kävivät vuorollaan mm. opetusministeriön Timo Haukilahti, Olympiakomitean nimissä Tapani Ilkka, Osmo Saarinen, PGA:n uusi puheenjohtaja Johan Wallin, FGMA:n Jaakko Tuominen sekä Golfkenttien yhdistyksen Alpo Korkeela. Lauantai-illan Open Forumissa kuumimmaksi puheenaiheeksi nousi odotetusti tapaus Paloheinä, lähinnä siihen liittyvät seura-asiat. Parhaat ja värikkäimmät puheenvuorot ja keskustelut golfväen parissakin käytiin luonnollisesti illan pimeinä tunteina sekä Golfliiton alueiden omissa lauantai-illan kokouksissa. Uudenmaan piirin kokouksessa Paloheinä golf ry:n asia oli vahvasti esillä Open Forumin jatkeena. Neuvottelujen kariuduttua syksyllä seura jäi ilman kotikenttää, ja sen tulevaisuus on vielä hämärän peitossa. Tammikuun puolivälissä Golfliiton toimeksiannosta Uudenmaan piirin puheenjohtaja Kari Harjula laittoi aluuen seuroille kyselyn siitä, miten ne suhtautuvat kotikentättömän ( Paloheinä) seuran pelaajiin, ottavatko vai eivätkö ota heitä greenfeepelaajiksi. Hämmästyttävänkin yksinkertaistettuun kysymykseen ilman minkäälaisia taustatietoja noin 90 % seuroista ilmoitti, etteivät ne ota pelaajia vieraikseen. Viikonloppuna seurat saivat asiasta lisävalaistusta Paloheinä Golf ry:n puolelta ja Uudenmaan piiri otti varsin ymmärtäväisen kannan seuran tilanteeseen. Seuraa ei haluta potkia pois yhteisöstä, mutta kaukojäsenseura pääkaupunkiseudulla oli uhkakuva jollaisena Palohenä Golf ry: nähtiin. Harjula kertoi liittokokousväelle tilanteesta seuraavasti. -Uhka boikotista seuraa kohtaan joka näytti tiedustelun pohjalta todennäköiseltä, ei toteudu. Kyseessä on hyvin vaikea tapaus jossa ei ole olemassa yksinkertaista ratkaisua. – Päätökset Paloheinä Golf ry:n tapauksessa tekee liiton hallitus. Tuomme liiton hallitukselle pohdittaviksi Uudenmaan piirin seurojen kokouksessaan 7.2. esittämiä kysymyksiä ja ajatuksia. Toivomme näistä olevan apua liiton hallitukselle sen tehdessä päätöstä tässä vaikeassa asiassa, evästi Harjula liittokokousväkeä esityksessään. – Voiko SGL:n liittohallitus pitää kentättömän jäsenseuransa edelleen jäsenenään? – Liittohallituksella olisi oltava keinot puuttua kenttäosakeyhtiön ja ry:n välisen sopimuksen epäoikeudenmukaiseen, yksipuoliseen irtisanomiseen? – Liittohallituksen tulisi voida rajoittaa jäsen- ja tasoituskorttien antamista silloin, kun seuran jäsenmäärä ei ole suhteessa kentän kapasiteettiin – Kenttäosakeyhtiö ei voi solmia sopimusta uuden seuran kanssa ennenkuin vanhan seuran jäsenoikeus on käsitelty SGL:n liittohallituksessa – Karanteeni viisi (5) vuotta kunnes uusi seura voidaan ottaa jäseneksi – Selvityksen ollessa kesken SGL:n tulisi jakaa seuralle kortteja vain sen edellisen kauden jäsenmäärän (31.8.) perusteella – Jäsenkorttia eivät saa 31.8. jälkeen kentättömään seuraan liittyneet Liittokokouksessa asiasta ei käyty keskustelua, päätöksiä on mahdollisesti luvassa hallituksen kokouksessa helmikuun viimeisellä viikolla. Käytäväkeskustelujen ja epävirallisten kannanottojen summauksena Paloheinän seura-asiassa edettäneen seuraavasti. – Paloheinä Golf ry on jatkossakin Golfliiton jäsenseura, mutta sen jäsenmäärä rajataan nykyiseen määrään, jotta uhka pääkaupunkiseudun omasta postilaatikkoseurasta poistuisi. – Uudenmaan piirin seurat ottavat jatkossakin Paloheinän jäsenet normaalisti greenfeepelaajiksi, jos voidaan taata, että Paloheinä Golf ry:n jäsenmäärä säilyy entisellään. – Golfliitto pyrkii jälleen taivuttelemaan osapuolet, Paloheinä Golf ry:n ja Oy:n saman neuvottelupöydän ääreen. – Paloheinään perustetun Helsinki City Golf ry:n jäsenanomus Golfliittoon ei tule käsiteltäväksi ennen kuin Paloheinä Golf ry:n asia on saatu ratkaistuksi. Uudenmaan piirin esittämä viiden vuoden karanteeni uuden seuran jäseneksiottamiseksi liittoon tukahduttaisi käytännössä HCG:n elinkaaren jo alkumetreillään. Itse liittokokous kesti sunnnuntai-iltapäivänä vain reilut kaksi tuntia. Vaasan Golfi:n pitkäaikainen puheenjohtaja ja vahvaa roolia Vaasan kunnallispolitiikassa vetävä Heikki Kouhi aloittaa kaksivuotiskauden liittovaltuuston puheenjohtajana 1.5., hän seuraa kuusi vuotta nuijanvarressa ollutta Kuusankosken Bjarne Nygårdia. Parhaat paukut oli käytetty jo lauantaina, eikä liittokokousta parhaalla tahdollakaan saata kuvailla muuksi kuin pakkopullaksi. Esityslistalla olleet asiat käytiin läpi, keskustelua herättivät lähinnä liiton sääntömuutosasiat.

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje