Mikko Ilosen uran paras vuosi ja etenkin Reikäpelin epävirallisen MM-turnauksen voitto lokakuulta on noteerattu Suomen Urheilugaalassa.
Ilosen voitto reikäpeliturnauksessa nimettiin ehdolle Sykähdyttävin urheiluhetki 2014 -kategoriassa, jonka voittaja valitaan yleisöäänestyksellä kymmenestä ehdokkaasta.
Ehdokkaat ovat aikajärjestyksessä:
1) Enni Rukajärven nousu neljänneltä sijalta olympiahopealle lumilautailun slopestylen toisessa finaalilaskussa – 9.2.2014, Sotši, Venäjä
2) Anne Kyllösen, Aino-Kaisa Saarisen, Kerttu Niskasen ja Krista Lähteenmäen taistelu olympiahopealle 4 x 5 km:n viestihiihdossa – 15.2.2014, Sotši, Venäjä
3) Iivo Niskasen ja Sami Jauhojärven hiihdon sprinttiviestin olympiakullan ratkeaminen loppukiritaistelussa – 19.2.2014, Sotši, Venäjä
4) Teemu Selänteen maalit USA:n verkkoon jääkiekkomaajoukkueen 5–0-voitossa olympiapronssiottelussa – 22.2.2014, Sotši, Venäjä
5) Kaisa Mäkäräisen kolmen päivän historiallisen voittoputken päättänyt ampumahiihdon maailmancupin kotikisojen takaa-ajokilpailun voitto – 16.3.2014, Kontiolahti
6) Muodostelmaluistelun MM-kullan (Marigold Ice Unity) ja MM-pronssin (Rockettes) ratkeaminen vapaaohjelmassa – 5.4.2014, Courmayeur, Italia
7) Antti Ruuskasen keihäänheiton Euroopan mestaruuden ja Tero Pitkämäen EM–pronssin ratkeaminen – 17.8.2014, Zürich, Sveitsi
8) Suomen Susijengin avausvoitto Ukrainasta koripallon MM-kisoissa koko urheilumaailmaa hämmästyttäneen monituhatpäisen fanijoukon hurratessa – 31.8.2014, Bilbao, Espanja
9) Lentopallomiesten voitto Bulgariasta runsaslukuisten suomalaisfanien kannustamana MM-kilpailujen päätösottelussa, joka toi lopulta historiallisen yhdeksännen sijan – 14.9.2014, Katowice, Puola
10) Mikko Ilosen historiallisen voiton ratkeaminen reikäpelin epävirallisessa maailmanmestaruusturnauksessa (World Matchplay Championship) – 19.10.2014, Lontoo, Iso-Britannia
Urheilugaala järjestetään 13. tammikuuta Hartwall Areenalla Helsingissä. Tarkemmat tiedot äänestyksestä Urheilugaalan nettisivuilta www.suomenurheilugaala.fi.
Sami Sarpakunnas


M Ilosen suorituksia näki suorana TV:ssä ainoastaan maksullisten kanavien kautta ja syystä siistä ei liene jakoa tässä ”kilpailussa”
Hiihtokulta on hiihtokulta, ei sitä tämä Mikon sattumavoitto jossain kolmannen luokan reikäpelissä paljoa hetkauta. Mikolle tyypillinen jumbosija odottaa, mutta sentään kymmenen sakissa.
Hiihto ym. dopinglajit voidaan poistaa listalta.
Mikon voitto oli kyllä upea ja golf-fanin silmissä hieno hetki. Siitä huolimatta Iivon ja Samin voitto oli vielä sykähdyttävämpi ja uskon että sinne voitto menee.
doping-hiihto veke ja sellaiset missä harrastajia alle 100 per maa (Keihäänheitto, Muodostelmat, Lumilauta) niin jäljelle jää koris, lentis ja golf. Siinä Ilonen pääsee varmuudella sitten jo TOP3een!
Golf ei ole edes urheilua, vaan etupäässä liikuntaa ja harraste. Kolfia pelataan vain kahdessa maanosassa, ei juurikaan aasiassa,africassa ja e-amerikassa. VOI VERRATA POKERIN PELUUSEEN.
Mikko Ilonen ei tule pärjäämään näiden junttien valinnoissa missään kategoriassa ennenkuin voittaa Majorin, joka on ”hieman” vaikeampi saavuttaa kuin joku doping-hiihdon parisprinti-voitto! Ja ei pääse linnanjuhliinkaan myös vaan sinne alitaan jotain höpöhöpö marginaali yleisurheilijoita.
Eihän linnan juhliin pääse eukonkannon, piereskelyn, saappaanheiton, jne maailmanmestaritkaan, niin miten sinne kutsuttaisi joku sellainen joka on juuri ja juuri 50 sakissa omassa lajissaan.
Ai Lumilautailun vedät ei harrastettujen lajien joukkoon? Maailmassa on 115 miljoonaa laskettelijaa ja varovasti arvioiden noin 25 miljoonaa lumilautailijaa. Pelkästään Usassa lautailijoiden määrä on noussut varsin lyhyessä ajassa 4 miljoonasta kuuteen ja puoleen miljoonaan. Laji on kasvava. X-Games on Yhdysvaltojen katsotuin tv-ohjelma, heti SuperBowlin jälkeen. Itsellänikin negatiiviset vibat hiihtoon tuon doping-jutun takia. Mutta kait se vaan tänä päivänä on käytettävä näissä fyysisissä lajeissa, jos haluat pärjätä. Golfia vertaisin itse lähinnä Snookeriin – kun puhutaan urheilusta. Fysiikkaa se ei juuri vaadi, mutta äärettömiä henkisiä voimia, taitoa ja malttia. Ei ole helppo laji pärjätä.