Hippu sai Seve Ballesterokselta kirjeen - Golfpiste.com

4.–11.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[12][19]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Hippu sai Seve Ballesterokselta kirjeen

Hippu lähestyi Seve Ballesterosta kuvalla varustetulla kirjeellä...

Vastaavatko maailmantähdet heille lähetettyihin kirjeisiin.? Ainakin kahden vuoden sairaslomalla ollut Seve Ballesteros vastasi suomalaiselle kaimalleen. Albert ”Hippu” Eckhardt on pelannut golfia vanhempiensa kanssa lähes koko 11-vuotisen elämänsä ajan. Jo alle kolmenvuoden ikäisenä hän kiersi USA:ssa par-3 kenttää. Kotikentäksi on vakiintunut Lohja, mutta kun vanhemmat työskentelevät Finnairilla, on Hippu päässyt kadehdittavan paljon kiertämään myös maamme rajojen ulkopuolella. ”Hipun” oikea nimi on Albert Sakari Severiano Eckhardt. Kaksi ensimmäistä etunimeä tulevat ”suvusta”, suomalaisittain harvinaisempi Severiano oli isä Pasi Tanskasen idea Ballesteroksen golfsaavutusten innoittamana. -Hippu oli hellyttelynimi jo ihan pienestä pitäen ja se on jäänyt elämään. Nykyään kaikki kutsuvat häntä Hipuksi, kertoo äiti Satu Eckhardt. -Kun Hippun 11:s syntymäpäivä läheni, mietin mikä olisi kiva yllätyslshja hänelle. Keksin, että Hipun pitää saada kaimansa Severiano Ballesteroksen valokuva ja nimikirjoitus. -Niinpä kirjoitimme yhdessä Sevelle kirjeen espanjan kielellä, missä kerroimme Hipun innostuksesta lajiin ja siitä kuinka hän treenaa ja kiertää kilpailuja. Laitoimme mukaan kuvan jossa Hippu pitää Seven kuvaa kädessä. Jo viikon sisällä tuli kirje Espanjasta. Siellä oli aito A4 kokoinen valokuva Severiano Ballesteroksen kirjeellä ja nimikirjoituksella varustettuna. ...ja sai maailmantähdeltä A4 kokoisen kuvan ja pienen kirjeen.”Omistan tämän valokuvan kaimalleni Severiano ”Hipulle”, jotta hän onnistuisi saavuttamaan golffissa yhtä paljon tai enemmän menestystä kuin minulla itselläni”. Kiintymyksellä ja sympatialla Severiano Ballesteros -Olimme tietysti kirjeestä hyvin iloisia, Hippu erityisesti. Nyt tuo kuva on kunniapaikalla Lohjan klubitalon seinällä. Seve on ollut mieheni suosikkipelaaja ja naisen silmin katsottuna espanjalainen on myös hyvin komea, Satu Eckhardt myöntää. Hipulle golf on ympärivuotinen harrastus. Veikkolan omakotitalon isolla pihalla on tilaa harjoitella jopa 60 metrin lyöntejä. -Viimeksi olimme Lohjan junnujen kanssa Ruotsissa seuraottelussa. Syyslomalla pääsen Nizzan kentille pelaamaan, myöhemmin talvella oman seuran leirille Costa Ballenaan. Golf on ykköslaji, mutta kyllä lätkäkin on mukavaa, NuPS:n keskushyökkääjä tuumaa. 11-vuotiaan tasoitus on 8,4. Seuran mestaruus tuli jo kolmannen kerran 12-vuotiaissa, Tsemppitourin finaalin hän missasi keuhkokuumeen johdosta. -Toivotaan että Seve pärjää viikonloppuna Espanjassa. Sillä on ihan loistava lähipeli ja se on tärkeää. Me ainakin pidämme kotona peukkuja ylhäällä sille TV:n ääressä, Hippu Eckhardt vakuuttaa.

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje