Helsingin Golfklubi hakee toiminnanjohtajaa - Golfpiste.com

27.9.–4.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[10][18]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Helsingin Golfklubi hakee toiminnanjohtajaa

<1> Talia pidetään syystäkin Suomen golfin kehtona. Seuran historia on alkuvuosikymmeniltään lähes sama kuin koko maan lajihistoria. Talissa pelattiin lähes kaikki arvokilpailut 80-luvun alkuun asti, HGK on myös kasvattanut ylivoimaisesti eniten huippuja kansalliselle ja kansainväliselle tasolle. Kun muut pääkaupunkiseudun kentät sijaitsevat kehä III:n ulkopuolella, on Tali lähes keskellä kaupunkia kehä ykkösen sisäpuolella. Seurapohjainen kenttä on ollut jo 70-luvulta asti täynnä, kahden suosittelijan lisäksi jäseneksi pyrkijältä vaaditaan kärsivällisyyttä, viimeisinä jäseneksi hyväksytyt olivat jättäneet paperinsa 1987. Liittymismaksu on 15.000 markkaa. Talissa on 68 vuoden aikana ollut vain kaksi toiminnanjohtajaa, Lauri Arkkola hoiti samaa virkaa kenttämestarin toimensa ohella vuosina 1932-1969. Koripalloliiton toiminnanjohtajan paikalta Taliin palkattu Kyösti Rousti astui virkaansa keväällä 1969. Yleistä hakua ei tuolloin järjestetty, Rousti löydettiin seuran palvelukseeen suhteiden avulla. Kyösti Rousti on ainoa toiminnanjohtaja joka ei ole katsonut aiheelliseksi liittyä FGMA:han, golfjohtajien yhdistykseen. Oman tiensä kulkija ja toimintamalliensa tekijä Rousti on ollut koko pitkän uransa, nyt HGK on jäljessä seuraavan ilmoituksen mukaisesti hieman uusimassa toiminnanjohtajan toimenkuvaa. Tällä kerralla paikka tulee yleiseen hakuun ja seuran hallituksen valintaa helpottaa esikarsintaa ja testejä suorittava konsulttitoimisto. -Se on positiivinen asia. Kokemus on jo osoittanut, että asiantuntijoita on hyvä käyttää valintaprosessissa apuna. Kenenkään edun mukaista eivät ole vuoden tai kahden mittaiset työpestit. HGK:n toiminnanjohtajan paikka tulee varmasti olemaan haluttu pesti, hakijoita riittää, miettii FGMA:n puheenjohtaja Ari Kärki. Julkaisemme seuraavassa HGK:n toimittaman ilmoituksen toiminnanjohtajan paikasta: Helsingin Golfklubi r.y on maamme vanhin vuonna 1932 perustettu, perinteikäs ja arvostettu golfseura. Se ylläpitää ja hallinnoi Talin golfkenttää Helsingissä sekä siihen olennaisesti liittyvää Talin kartanoa. Seuralla on noin 1000 aktiivijäsentä ja tavoitteena on myös tulevaisuudessavaalia ja kehittää golfperinnettä Suomessa sekä tarjota erittäin vaativalle jäsenistöllemme korkeatasoinen kenttä ja kaikki siihen liittyvät klubipalvelut. Nykyisen toiminnanjohtajan siirtyessä yli kolmenkymmenen vuoden palveluksen jälkeen eläkkeelle ensi vuoden alussa haemme TOIMINNANJOHTAJAA vastaaman seuran toiminnasta ja sen kehittämisestä johtokunnan ja sen eritoimikuntien kanssa. Toiminnanjohtajan alaisuudessa työskentelee seuran 4-5 vakinaista henkilöä sekä pelikauden aikana noin 15 määräaikaista henkilöä. Toiminnanjohtajan työskentelytavan tulisi olla osallistuva , motivoiva sekä rakentava. Tehtävän hakijoilta toivomme: – vankkaa urheilu- tai yhdistystoimintaan liittyvää kokemusta -golfurheilun laaja tuntemus on eduksi – palveluhenkisyyttä ja aitoa yhteistyökykyä sekä kykyä tulla hyvin toimeen ihmisten kanssa – tehtävään soveltuvaa koulutusta – hyvää käytännön kielitaitoa (suomi,ruotsi ja englanti) Tehtävä tulisi ottaa vastaan ennen kesää. Lisätietoja tehtävästä antaa EV-kehitysyhtiöissä Jarmo Lindahl , puh 09-6134 800 tai 0400-215403. Vapaamuotoiset hakemukset pyydämme lähettämään 31.3 mennessä osoitteeseen : EV-kehitysyhtiöt, Eskolantie 1,00720 Helsinki tai fax 09- 6134 88 99. Hakemuksiin merkintä : ”HGK Toiminnanjohtaja”

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje