Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest
Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest

European Tour

26.7.2012 01:21

Larrazabalin putit upposivat pitkästä aikaa

Itävallan ET-turnaus käynnistyi sateisessa säässä lähellä Wieniä. Kärkeen rymisteli Pablo Larrazabal. Lainamailoilla pelaamaan joutunut Roope Kakko jätti kilpailun kesken 18 reiän jälkeen.

Pablo Larrazabal jahtaa kolmatta ET-voittoaan Itävallassa. © GettyImages
Pablo Larrazabal jahtaa kolmatta ET-voittoaan Itävallassa. © GettyImages
Pablo Larrazabal aloitti Itävallan turnauksen vauhdikkaasti pelaamalla keskiviikkona tuloksen 64. Tämä riittää sateen yli kolmeksi ja puoleksi tunniksi keskeyttämässä Lyoness Openissa kärkipaikkaan.

Espanjalaisen onnistuminen olisi tuloksen puolesta merkinnyt uutta kenttäennätystä, mutta kisa-areena Diamond Country Club ei ollut siirto-oikeuden vuoksi ennätyskelpoinen.

Larrazabal oli ennen avauskierroksen keskeyttämistä tilanteessa -6, mutta pitkä tauko ei hyydyttänyt hänen hyvää pelituntumaansa: palattuaan kentälle 29-vuotias pelaaja teki vielä birdiet kuutosella ja seiskalla (päivän 15:s ja 16:s).

”Löin palloa erittäin hyvin ja annoin itselleni laadukkaita birdiepaikkoja - onneksi puttipeli toimi vihdoinkin ja sain muutaman birdien sisään”, Larrazabal sanoi.

”Pelaan tällä hetkellä urani parasta pitkää peliä. Putit uppoavat välillä, ja välillä eivät.”

Thorbjörn Olesenilla on silti mahdollisuus ottaa ensimmäisen kierroksen jälkeinen kärkipaikka. Hän on lyönnin päässä Larrazabalista, mutta hän ei ennättänyt pelata keskiviikkona 14:ää reikää enempää. Nuori tanskalainen nousi tällä viikolla sadan joukkoon maailmanlistalla venyttyään British Openissa yhdeksänneksi.

Roope Kakolle Lyoness Openin avauskierros oli masentava. Kakon mailat jäivät saapumatta edellisen viikon Italian reissulta Itävaltaan, ja hän joutui käyttämään harjoituspäivänsä mailojen testaamiseen. Tulos 82 oli koko päivän toiseksi kehnoin. Lainamailoilla pelannut Kakko päätti jättää kisan ensimmäisen päivän jälkeen sikseen.

Tilanteessa kuusi alle -olevat Thomas Levet (14 kertaa) ja Wil Besseling jakavat Atzenbruggissa paalipaikan. 13 reikää pelannut Anthony Wall on viidentenä.

Marko Kuivasaari

Kommentit

Kommentoi

Nimi (vaaditaan)
Sähköposti (vaaditaan, ei näy julkisesti)
Otsikko (vaaditaan)
Syötä alla oleva varmistusnumero kenttään
Päivitä varmistusnumero
  • Matt Kuchar siirtyi Crownw Plaza Invitationalin kärkeen. Kuva: All Over Press
  • Kaksi huonoa reikätulosta pudotti roimasti Mikko Ilosen sijoitusta. Kuva: All Over Press
  • Roope Kakko on esiintynyt edukseen Belgiassa. Kuva: All Over Press
  • Tapio Pulkkanen päässee pelaamaan alkaneella kaudella toistakymmentä kisaa Challenge Tourilla Kuva: Juho Vesanen
  • Roope Kakon pitkä harjoittelujakso USA:ssa on tuottanut varsin hyvän kevätvireen.Kuva All Over Press.
  • Linda Henrikssonilla oli voiton avaimet käsissään.
  • Minea Blomqvist-Kakko  on ansainnut kahdesta viimeisestä kisastaan yli 33.000 euroa. Kuva All Over Press.
  • Kotikisan paineet ovat Christel Boeljonin päällä Amsterdamissä käynnistyvässä kilpailussa.Kuva All Over Press
  • Marika Voss onnnistui mainiosti Saksan kisan avauspäivänä.
  • Halmstadissa asuva Linda Henriksson on ison mahdollisuuden edessä.Kuva:Juha Taskinen
  • Mikko Ilosen kantti piti loppuun asti  BMW PGA Championshipin avauspäivänä.Kuva All Over Press.
  • Villillä kortilla kisaan päässyt James Kingston lukeutuu kisan vanhimpiin pelaajiin. Kuva: All Over Press.
  • Billy Fosterin ja Lee Westwoodin yhteistyö päättyi ainakin toistaiseksi. Westwood on sijoittunut BMW Championshipissa kahdesti kakkoseksi.Kuva All Over Press
  • Hyvät ystävykset Luke Donald ja Sergio Garcia on sijoitettu samaan ryhmään kahdella ensimmäisellä kierroksella.Kuva All Over Press.
  • Mikko Ilonen pääsee haluamaansa kovaan testiin. Viikonloppuna vastassa on koko Euroopan parhaimmisto. Kuva: All Over Press
  • Miguel Angel Jimenez saa Wentworthin kisaviikolla tavallitastakin enemmän huomiota ja suosionosoituksia . Kuva All Over Press.
  • Mikko Ilosen toistaiseksi paras sijoitus BMW PGA Championshipissa on 12.  Kuva: Juho Vesanen

Esittelyssä


Suzann Pettersen

Norjan yksinäinen tähti golftaivaalla. Voittanut kuusi kertaa LPGA Tourilla ja neljä kertaa LET:llä.
» Pelaajaesittely
» Facebook
» Twitter
» Kotisivut

Suomen Golfpiste Oy
Maistraatinportti 1
00015 OTAVAMEDIA
Tel. +358 9 1566 8800
Fax. +358 9 1566 8801
Email:
25.5.2013 7:36:05 Palaute | Mediakortti | Yhteystiedot