Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest
Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest

PGA Tour

29.6.2012 07:03

Van Pelt ei sortunut virheisiin

Marylandin turnauksen ensimmäisen paalupaikan ottaneen Bo Van Peltin mielestä vuodentakainen US Open pelattiin Congressionalilla liian aikaisin. Tiger Woods tuskaili bunkkereissa.
Bo Van Pelt aloitti Congressionalilla irtonaisesti. © GettyImages
Bo Van Pelt aloitti Congressionalilla irtonaisesti. © GettyImages
Kaikkiaan seitsemän pelaajaa onnistui iskemään AT&T Nationalin avauskierroksella kuutosella alkavan tuloksen. Yksi heistä oli Bo Van Pelt, joka piti Congressionalilla bogit poissa kortistaan. Tulos 67 riittää kisan kärkipaikkaan. Vijay Singh, Brendon De Jonge ja viimeisellä reiällä bogin tehnyt Jimmy Walker ovat Van Peltiä lyönnin jäljessä.

”Kaikki tietävät, että US Open pidettiin Congressionalilla vuotta liian aikaisin”, Van Pelt sanoi. ”Tiedän, että he käyttivät paljon aikaa ja rahaa saadakseen kentän huippuiskuun, mutta joitakin asioita ei voi kontrolloida. Sanoin jo viime vuonna, että he olisivat tarvinneet vielä yhden vuoden.”

Van Pelt viittasi lausunnollaan Congressionalilla tehtyihin isoihin muutoksiin, jossa olennaisimpana kentän kaikkien griinien ruoholajike vaihdettiin poa annuasta bent grassiksi. Monien mielestä kenttä oli vuonna 2011 liian helpossa tuloksentekokunnossa.

Kuutosella alkavia tuloksia oli torstaina vain kaksi vähemmän kuin vuodentakaisessa US Openissa. Auringonpaisteen ja lämmön uskotaan kuitenkin vaikeuttavan olosuhteita etenkin viikonlopun kierroksilla.

Van Pelt sai pari kertaa taistella itselleen parin kauempaa. Lisävirtaa otteisiin tuli myös 18:lla (Van Peltin 9:s), jossa hän iski pallonsa bunkkerista aivan reiän viereen. Heti seuraavalla 37-vuotias pelaaja löi pallonsa n. 80 metrin päästä wedgellään suoraan kuppiin ja teki eaglen.

Woodsin bunkkeripeli ei toiminut

Yleisö seurasi luonnollisesti silmä tarkkana Tiger Woodsin (30:s) edesottamuksia. Kaksi kisaa tällä kaudella voittanut Woods oli myös edellisen kerran Congresssionalilla (2009) pelatun AT&T Nationalin ykkönen. Hän löi ensimmäisellä kierroksella tuloksen 72: kaksi birdietä ja kolme bogia tehnyt Woods ei ollut kierrostaan missään vaiheessa alle parin.

Tigerilla tuntui olleen torstaina erityisen hankalaa bunkkereissa. Hän menetti 15:llä ja 16:lla epätarkkojen bunkkerilyöntien seurauksena kaksi lyöntiä. Woods katsoi, että hänen 60-asteinen wedgensä ei ole kaikkein sopivin Congressionalin hiekkaan.

”Tiesin, että minun olisi lyötävä näissä bunkkereissa hieman lähemmäs palloa, mutta en kuitenkaan tehnyt niin”, Tiger ihmetteli.

Viidettä sijaa jakaneiden joukossa on Jason Day, joka selvitti urakkansa niukasti alle 70 lyönnin. Myös Dustin Johnson, Hunter Mahan, Ryder Cup -kapteeni Davis Love III ja Englannin Greg Owen (paras eurooppalainen) mahtuvat kymmenen joukkoon tuloksellaan 70.

Marko Kuivasaari

Kommentit

Kommentoi

Nimi (vaaditaan)
Sähköposti (vaaditaan, ei näy julkisesti)
Otsikko (vaaditaan)
Syötä alla oleva varmistusnumero kenttään
Päivitä varmistusnumero
  • Sakasan Martin Kaymer oli kisan paras eurooppalainen. Kuva: All Over Press
  • 26-vuotias Sang-Moon Bae voitti sunnuntaina ensimmäisen kerran PGA Tourilla. Kuva: All Over Press
  • Jennifer Johnson sai voittonsa kunniaksi Lexi Thompsonilta kylmän suihkun niskaansa. Kuva: All Over Press
  • Roope Kakolla oli onnistunut viikonvaihde Madeiralla. Arkistokuva: Harri Vaskimo
  • GMac poseerasi voiton ratkettua tv-kameran edessä. Kuva: All Over Press
  • Keegan Bradley tähyilee Texasissa uransa neljättä voittoaan PGA Tourilla. Kuva: All Over Press
  • Anna Nordqvist teki näyttävää jälkeä Mobile Bay LPGA Classicin kolmannelle kierroksella. Kuva: All Over Press
  • Thonghai Jaidee on esittänyt Bulgariassa näyttävää peliä. Kuva: All Over Press
  • Roope Kakko taistelee Madeiralla kovista sijoituksista. Arkistokuva: Harri Vaskimo
  • Keegan Bradley oli tyytyväinen kierrokseensa, vaikka lento ei ollut avauspäivän kaltainen. Kuva: All Over Press
  • Pitkälyöntinen Jessica Korda kiikaroi viikonvaihteessa uran toista voittoaan LPGA Tourilla. Kuva: All Over Press
  • ET:llä on voitettu viimeksi kolme turnausta peräkkäin 27 vuotta sitten. Brett Rumfordilla on tähän viikonvaihteessa mahdollisuus. Kuva: All Over Press
  • Kehnosti sujuneet pelit vetivät Ian Poulterin mietteliääksi. Kuva: All Over Press
  • Roope Kakko on pelannut kaksi hyvää kierrosta Madeiralla. Arkistokuva: Harri Vaskimo
  • Keegan Bradley jäi niukasti viitosten kerhon ulkopuolelle. Kuva: All Over Press
  • Lexi Thompson taistelee jälleen Alabaman turnauksen voitosta. Kuva: All Over Press
  • Carl Pettersson laittoi Thorbjörn Olesenin ojennukseen. Kuva: All Over Press
  • Branden Grace ei antanut Nicolas Colsaertsille mahdollisuuksia avauskierroksen ottelussa. Kuva: All Over Press
  • Roope Kakko jatkaa hyvistä asemista Madeiran kisan toiselle kierrokselle. Kuva: All Over Press
  • Beatriz Recari on ollut viime aikoina tuttu näky turnausten finaalikierroksilla. Kuva: All Over Press
  • Stacy Lewisin nimikirjoituksilla riittää kysyntää naisten turnauksissa. Kuva: All Over Press
  • Thorbjörn Olesen tuo pohjoismaalaista väriä Volvo World Match Play Championshipiin. Kuva: All Over Press
  • Jason Day'tä (vas.) ja Marc Leishmania odotetaan BN Championshipissä kärkipäähän. Kuva: All Over Press

Esittelyssä


Carl Pettersson

» Pelaajaesittely

Suomen Golfpiste Oy
Maistraatinportti 1
00015 OTAVAMEDIA
Tel. +358 9 1566 8800
Fax. +358 9 1566 8801
Email:
21.5.2013 1:13:31 Palaute | Mediakortti | Yhteystiedot