Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest
Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest

European Tour

20.6.2012 06:51

Kaymer kerää kansaa Kölnissä

Martin Kaymer on saksalaisten suursuosikki viikonvaihteessa pelattavassa BMW International Openissa. Gut Lärchenhofilla menestystä tavoittelevilta edellytetään tarkkaa lyöntipeliä.

Martin Kaymer saa nukkua tällä viikolla omassa sängyssään. © GettyImages
Martin Kaymer saa nukkua tällä viikolla omassa sängyssään. © GettyImages
Euroopan kiertueen karavaani on ottanut tällä viikolla suunnakseen Kölnin, jossa pelataan torstaista lähtien BMW International Openia. Turnauksen viimevuotista voittoa puolustaa Espanjan Pablo Larrazabal, joka löi viidennellä uusintareiällä maanmiehensä Sergio Garcian.

Vuodesta 1989 lähtien pelatun kisan ensimmäinen voittaja oli nykyään Yhdysvalloissa Golf Channel -kanavan toimittajana työskentelevä David Feherty. Sittemmin turnauksen mestareiden joukkoon ovat liittyneet mm. Paul Azinger (kahdesti), Sandy Lyle, Robert Karlsson, Colin Montgomerie, John Daly, Lee Westwood ja Martin Kaymer. Tätä kaartia silmäillessä käsittää, ettei BMW International Openiin ole koskaan ollut vaikeuksia haalia nimekkäitä pelaajia.

Kisa on vaihtanut täksi kaudeksi kenttää ja kaupunkia. BIO pelattiin 23 vuotta putkeen Münchenissä, mutta nyt on kölniläisten vuoro päästä kannustamaan omiaan Golf Club Gut Lärchenhofin kentälle. Jack Nicklausin suunnittelemalla kisa-areenalla vesi on tuttu elementti keskimäärin joka toisella reiällä.

Gut Lärchenhof ei ole toki tuntematon kenttä ET:n kisoja seuranneille, sillä se isännöi vuosien 1999 ja 2009 välillä Mercedes-Benz Championshipiä kymmenen kertaa.

Saksalaisten suurin huomio kiinnittyy luonnollisesti Martin Kaymeriin, jolla on Düsseldorfin kodistaan vain 20 minuutin ajomatka tämän viikon kisakentälle.

”Minulla on paljon mukavia muistoja vuoden 2008 voitostani. Paljon on tapahtunut sen jälkeen, mutta tulen muistamaan tuon viikon koko loppuelämäni. Se oli erityinen hetki paitsi itselleni myös faneille”, Kaymer sanoi.

”Turnaus on nyt eri kentällä, mutta se on minulle erittäin tuttu. Hienoa, että BMW vie kilpailun toiselle puolelle maata - erityisesti siksi, että Saksan länsiosissa on paljon golfin ystäviä. On myös mukavaa että voin nukkua omassa sängyssäni - se on turnauksissa melko harvinaista.”

Goosenille sopiva kenttä


Entinen maailman ykkönen on pudonnut OWGR-listalla sijalle 13, mutta esitti US Openissa varsin toimivaa peliä. Tämän johdosta Kaymer on Kölnissä menestyssuosikkien eturivissä. Hyviä sijoituksia BIO:ssa voidaan odottaa myös Retief Goosenilta ja Paul Lawrielta.

Niin ikään Olympic Clubilla onnistunut Goosen on kuin kotonaan kentällä, jossa vesi vartioi griinejä. Lawrie jätti US Openin väliin, joten latausta ei skotilta tule Kölnissä varmasti puuttumaan. Vuoden 1999 British Openin voittaja on tehnyt jo hetken aika uutta tulemistaan. Lawrie on ET:n ansiolistalla kuudentena ja World Rankingillakin jo 30:n joukossa.

Kaymerin lisäksi saksalaisten suosikkeja kisassa ovat Marcel Siem, Alex Cejka sekä Champions Tourilta visiitin kotiin tekevä Bernhard Langer.

Lähestymiset tulevat pääsemään Gut Lärchenhofilla arvoon arvaamattomaan. Veden ja bunkkereiden ympäröimille viheriöille pääsevä löytää itsensä tämä tästä hyviltä birdiepaikoilta, sivuun lyövälle voi koittaa sitäkin tukalammat oltavat.

BMW International Openissa ei ole mukana suomalaispelaajia.

Marko Kuivasaari

Kommentit

Kommentoi

Nimi (vaaditaan)
Sähköposti (vaaditaan, ei näy julkisesti)
Otsikko (vaaditaan)
Syötä alla oleva varmistusnumero kenttään
Päivitä varmistusnumero
  • Mikko Ilosen toistaiseksi paras sijoitus BMW PGA Championshipissa on 12.  Kuva: Juho Vesanen
  • Billy Fosterin ja Lee Westwoodin yhteistyö päättyi ainakin toistaiseksi. Westwood on sijoittunut BMW Championshipissa kahdesti kakkoseksi.Kuva All Over Press
  • Hyvät ystävykset Luke Donald ja Sergio Garcia on sijoitettu samaan ryhmään kahdella ensimmäisellä kierroksella.Kuva All Over Press.
  • Mikko Ilonen pääsee haluamaansa kovaan testiin. Viikonloppuna vastassa on koko Euroopan parhaimmisto. Kuva: All Over Press
  • Miguel Angel Jimenez saa Wentworthin kisaviikolla tavallitastakin enemmän huomiota ja suosionosoituksia . Kuva All Over Press.

Esittelyssä


Paul Casey

Viime vuosien varma englantilainen, jolta vielä puuttuu majorvoitto.
» Pelaajaesittely
» Facebook
» Twitter
» Kotisivut

Suomen Golfpiste Oy
Maistraatinportti 1
00015 OTAVAMEDIA
Tel. +358 9 1566 8800
Fax. +358 9 1566 8801
Email:
23.5.2013 2:22:30 Palaute | Mediakortti | Yhteystiedot