Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest
Golfpiste.com yhteistyössä Golf Digest

LPGA Tour

16.5.2012 23:15

Tsengillä riittää haastajia

Naisten golfia hallitseva Yani Tseng ei varmasti ole toivotuin vastustaja New Jerseyn reikäpeliturnauksessa. Match playssä silti kaikki on aina mahdollista.

Fysiikka kunnossa. Yani Tseng on valmistautunut huolella torstaina käynnistyvään reikäpeliturnaukseen. © GettyImages
Fysiikka kunnossa. Yani Tseng on valmistautunut huolella torstaina käynnistyvään reikäpeliturnaukseen. © GettyImages
Lähes kaikki maailman parhaat naispelaajat ovat koolla New Jerseyssä, jossa kamppaillaan tällä viikolla Sybase Match Play Championshipin paremmuudesta. Torstaina käynnistyvän kisan voittoa puolustaa Suzann Pettersen, joka kukisti vuodentakaisessa finaaliottelussa Cristie Kerrin. Ottelu ratkesi norjalaisen eduksi 18. reiällä, jossa hän upotti vastustamattomasti viisimetrisen birdieputtinsa sisään.

Reikäpeliturnauksen lisäksi Pettersen voitti viime kaudella Safeway Classicin ja ylsi kymmenessä muussa kisassa Top 10:een.

Naisten Yhdysvaltain kiertueen ainoan match play -säännöin pelattavan turnauksen systeemi on selvä: tappio pudottaa pelaajan välittömästi kilpailusta. Aiemmasta poiketen, pelaajien vastustajat määräytyvät nyt maailmanlistasijoituksen perusteella. Vielä viime vuonna kukin pelaaja sai nostaa arvontakorista paperilapun, jossa oli mainittu tulevan vastustajan nimi.

Gladstonessa pelattavassa kisassa aiemmin tällä kaudella voittaneita ovat Yani Tseng, Ai Miyazato, Angela Stanford, Stacy Lewis sekä Sun Young Yoo. Kilpailijoiden joukossa on myös Thaimaan Pornanong Phatlum, joka voitti viime viikolla Brasiliassa kiertueen epävirallisen ohjelmaan kuuluneen LPGA Brasil Cupin.

Tänä vuonna jo kolme kisaa kääntänyt Tseng on luonnollisesti New Jerseyn reikäpeliturnauksen suurin menestyssuosikki. Hän on kahdella edellisellä kerralla venynyt kisassa neljännesvälieriin, vuosi sitten noutaja tuli Pettersenin muodossa.

”Olen luottavainen pelini suhteen. Koska viime viikolla ei ollut turnausta, tein tavallista enemmän töitä valmentajani kanssa. Hoidin myös fysiikkaani, sillä tämä kenttä (Hamilton Farm Golf Club) on ylä. ja alamäkineen rankka kävellä. Jonain päivänä voi joutua pelaamaan 36 reikää”, Tseng sanoi kisan alla.

Poimintoja 1. kierroksen ottelupareista:

Yani Tseng-Jeong Jang
Na Yeon Choi-Grace Park
Suzann Pettersen-Jodi Ewart
Cristie Kerr-Belen Mozo
Brittany Lincicome-Ryann O'Toole
Caroline Hedwall-Haeji Kang
Anna Nordqvist-Beatriz Recari

Marko Kuivasaari

Kommentit

Kommentoi

Nimi (vaaditaan)
Sähköposti (vaaditaan, ei näy julkisesti)
Otsikko (vaaditaan)
Syötä alla oleva varmistusnumero kenttään
Päivitä varmistusnumero
  • Miro Veijalainen pelasi kelpo turnauksen Itävallassa.
  • Matt Kuchar siirtyi Crownw Plaza Invitationalin kärkeen. Kuva: All Over Press
  • Kaksi huonoa reikätulosta pudotti roimasti Mikko Ilosen sijoitusta. Kuva: All Over Press
  • Roope Kakko on esiintynyt edukseen Belgiassa. Kuva: All Over Press
  • Tapio Pulkkanen päässee pelaamaan alkaneella kaudella toistakymmentä kisaa Challenge Tourilla Kuva: Juho Vesanen
  • Roope Kakon pitkä harjoittelujakso USA:ssa on tuottanut varsin hyvän kevätvireen.Kuva All Over Press.
  • Linda Henrikssonilla oli voiton avaimet käsissään.
  • Minea Blomqvist-Kakko  on ansainnut kahdesta viimeisestä kisastaan yli 33.000 euroa. Kuva All Over Press.
  • Kotikisan paineet ovat Christel Boeljonin päällä Amsterdamissä käynnistyvässä kilpailussa.Kuva All Over Press
  • Marika Voss onnnistui mainiosti Saksan kisan avauspäivänä.
  • Halmstadissa asuva Linda Henriksson on ison mahdollisuuden edessä.Kuva:Juha Taskinen
  • Mikko Ilosen kantti piti loppuun asti  BMW PGA Championshipin avauspäivänä.Kuva All Over Press.
  • Villillä kortilla kisaan päässyt James Kingston lukeutuu kisan vanhimpiin pelaajiin. Kuva: All Over Press.
  • Billy Fosterin ja Lee Westwoodin yhteistyö päättyi ainakin toistaiseksi. Westwood on sijoittunut BMW Championshipissa kahdesti kakkoseksi.Kuva All Over Press
  • Hyvät ystävykset Luke Donald ja Sergio Garcia on sijoitettu samaan ryhmään kahdella ensimmäisellä kierroksella.Kuva All Over Press.
  • Mikko Ilonen pääsee haluamaansa kovaan testiin. Viikonloppuna vastassa on koko Euroopan parhaimmisto. Kuva: All Over Press
  • Miguel Angel Jimenez saa Wentworthin kisaviikolla tavallitastakin enemmän huomiota ja suosionosoituksia . Kuva All Over Press.
  • Mikko Ilosen toistaiseksi paras sijoitus BMW PGA Championshipissa on 12.  Kuva: Juho Vesanen

Esittelyssä


Michelle Wie

Superlupaus, joka ei vielä ole lyönyt läpi isosti.
» Pelaajaesittely
» Facebook
» Twitter
» Kotisivut

Suomen Golfpiste Oy
Maistraatinportti 1
00015 OTAVAMEDIA
Tel. +358 9 1566 8800
Fax. +358 9 1566 8801
Email:
25.5.2013 12:28:31 Palaute | Mediakortti | Yhteystiedot